השר יריב לוין
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

יריב לוין על חוק הלאום: "פסילת חוקי יסוד - מהלך דיקטטורי"

השר התייחס בריאיון לכאן רשת ב' לעתירות שהוגשו לבג"ץ ותקף בחריפות את שופטי העליון: "אין לזה אח ורע - לא רק שבג"ץ יחליט על דעת עצמו לפסול חוקים, אלא יפסול גם חוקי יסוד. זה לא דמוקרטי". לדבריו, הקדמת מועד הבחירות לא נוגעת לחקירות נתניהו, מאחר שגם אם ייערכו במועדן - לא תתקבל החלטה עד אז
בחצי היום
09 באוקטובר 2018
13:44

שר התיירות יריב לוין (הליכוד) התייחס היום (שלישי) לחוק הלאום ומחה על העתירות לבג"ץ בנושא: "אנחנו עומדים בפני דבר שאין לו אח ורע - לא רק שבג"ץ יחליט על דעת עצמו לפסול חוקים, אלא יפסול גם חוקי יסוד. זה מהלך דיקטטורי שלא קיים באף מדינה בעולם".

בריאיון לתכנית "בחצי היום" עם אסתי פרז בכאן רשת ב', תקף לוין את שופטי בית המשפט העליון וטען כי "אם קומץ אנשים, בכירים ככל שיהיו, חושבים שהם יכולים לקבוע במקום העם ובמקום הריבון - זה דבר שהוא לא דמוקרטי. מה היה קורה אם שופטי העליון בארצות הברית היו מחליטים בוקר אחד שהם מבטלים את החוקה? זה לא יכול לקרות".

האזינו לריאיון המלא:

השר התייחס גם לאפשרות להקדים את הבחירות לכנסת, וטען כי לחקירות ראש הממשלה אין קשר להחלטה: "נושא החקירות הוא כנראה לא פקטור בכלל בשאלת קביעת מועד הבחירות, מאחר שגם אם הבחירות יתקבלו במועדן - החלטות בנושא החקירות כנראה לא יתקבלו עד אז. אנחנו צריכים למצות עד כמה שניתן את המנדט שקיבלנו, זה חשוב גם מבחינת היציבות השלטונית, אבל צריך לוודא שאפשר לעבוד בצורה מתואמת כפי שהיה עד עכשיו. אם המשמעות של המשך כהונה היא כאוס בכנסת וכל מיני הצעות פופוליסטיות, כמובן שלא נסכים. אני מצר על כך שעניין החקירות נמשך שנים ארוכות כל כך, אבל נצטרך ללכת לבחירות לפני שהדבר מוכרע - כך או כך".

בנוגע להסלמה במצב הביטחוני, ביקש לוין לא לנקוט גישה מתלהמת: "לא נסכים שהמצב הנוכחי יימשך לאורך זמן, אבל אנחנו עושים מאמץ למצות את כל האפשרויות ולהגיע לתוצאה שתשיב את השקט, ללא פעולה צבאית משמעותית.  אם לא נצליח, נפעל צבאית בצער רב אבל בידיעה שעשינו כל מה שאפשר".