השריפה בביתר עילית

השריפה בביתר עילית: "כוחות הכיבוי הגיעו רק אחרי 20 דקות"

תושבי העיר טוענים שצוותי הכיבוי טעו בקומות וביזבזו זמן. ארדן דחה את הדברים: "הממצאים מראים שהכבאים הגיעו תוך ארבע דקות". צבי גינזבורג בן השנתיים ואחותו אפרת בת הארבע, שנספו אמש, יובאו היום למנוחות בנוכחות משפחתית מצומצמת
שירה הדס נקר ויערה שפירא
10 באוקטובר 2018
08:17
עודכן ב 09:54

הלווייתם של צבי גינזבורג בן השנתיים ואחותו אפרת בת הארבע, שנספו אמש (שלישי) בשריפה בביתם שבביתר עילית, תיערך היום. תושבים בעיר טוענים כי כוחות הכיבוי הגיעו לזירה רק לאחר כ-20 דקות מרגע הקריאה, וגם אז עלו הכבאים לקומה לא נכונה. עם זאת, בשירותי הכיבוי אומרים כי הצוות הראשון הגיע למקום בתוך חמש דקות בלבד.


גם השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, דחה את הטענות על עיכוב בהגעת כוחות הכיבוי. "הממצאים מראים שהכבאים הגיעו תוך ארבע דקות", אמר בריאיון לתוכנית "הבוקר הזה" עם דב גיל-הר בכאן רשת ב', "הבניין היה אפוף עשן והנוכחים הצביעו על לכודים במרפסת. הכבאים אכן חילצו תחילה לכודים באחת המרפסות, וצוות נוסף גישש את דרכו בתוך הבניין כי לא ראו כלום. כשכבר הגיעו לילדים - כנראה שזה היה מאוחר מדי".

יקי הרשקוף, מתנדב איחוד הצלה תושב ביתר עילית שסייע אתמול בשריפה, אמר הבוקר בכאן רשת ב' שכוחות הכיבוי הגיעו בזמן, אך זמן ההתארגנות שלהם היה מעט ארוך מדי. לדבריו, גם המתנדבים הראשונים שהגיעו לזירה הבחינו בלכודים במרפסת ומיהרו לפרק את הסורגים על מנת לחלץ אותם, בזמן שהאש בערה בקומות התחתונות בבניין.

במקביל, נבדקות עדויות שלפיהן הדליקה בדירה החלה במנורת לילה שנפלה על מיטה והתנפצה. מהחקירה מסתמן כי בשעת השריפה היו בבית כמה ילדים, הגדולה שבהם בת 11. הילדים הגדולים יותר הצליחו למלט עצמם לדירת השכנים.

דבורה אינדורסקי, השכנה שאליה ברחו שלוש הילדות הגדולות מהדירה: "לא ראיתי שיש שריפה - ראיתי שנכנסים לי לבית מלא אנשים וצועקים שהכבאים לא מגיעים. שלוש הילדות הגיעו ישר אלי שחורות, פחם, ישבו אצלי על הספה בסלון. ניסיתי לעזור, הכבאים לא הגיעו. לקחו את הבנות מיד לטיפול כי הן שאפו עשן. הן שאלו כל הזמן מה עם האחים שנשארו בחדר וביקשו להוציא אותם. הכל משמים, אי אפשר להבין את זה".

השריפה פרצה אתמול בלילה בקומה השנייה בבניין בן חמש קומות. השכנים הם ככל הנראה אלה שהריחו את העשן והזעיקו את כוחות הכיבוי. צוותי כבאות והצלה החלו בפינוי הדיירים מהבניין, ובמהלך הסריקות אותרו הילדים בדירה כשהם ללא סימני חיים. ארבעה נפגעים משאיפת עשן פונו לבית החולים שערי צדק בירושלים, בהם צעיר במצב בינוני ואישה ושתי ילדות במצב קל. 

תגיות:
שריפה