מטוס של חברת ישראייר
צילום: משה שי, פלאש 90

משרד הבריאות: בטיסה מאילת לת"א היה חולה חצבת - דווחו לרופא

במשרד קראו לנוסעים שהמריאו אתמול בטיסת ישראייר ב-13:55, לדווח לרופא המטפל במקרה שפיתחו חום או פריחה. נשים הרות, בעלי ליקויים במערכת החיסונית או הורים לתינוקות עד גיל שנה, מתבקשים להתקשר ללשכת הבריאות המחוזית בירושלים
ורד פלמן
10 באוקטובר 2018
14:08

משרד הבריאות הודיע היום (רביעי) כי אחד הנוסעים בטיסת ישראייר, שהמריאה אתמול בשעה 13:55 מאילת לתל אביב, חולה בחצבת. נוסעים שפיתחו חום או פריחה מתבקשים לדווח לרופא המטפל שהיו במגע עם חולה חצבת. נשים הרות שהיו בטיסה, בעלי ליקויים במערכת החיסונית או הורים לתינוקות עד גיל שנה, מתבקשים להתקשר ללשכת הבריאות המחוזית בירושלים. מתחילת השנה אובחנו 623 חולים בחצבת, גידול של מאות אחוזים לעומת השנה שעברה.

בשבוע שעבר הודיע בית החולים שניידר למשרד הבריאות כי יש להזהיר הורים ל-76 ילדים שייתכן שנחשפו למחלת החצבת בעת ששהו בחדר המיון, כך פורסם לראשונה בכאן רשת ב'. לפי בית החולים, הילדים שהו בשבוע שעבר בחדר המיון בעת שהיה בו פעוט שחלה במחלה. הפעוט, בן שנה וחודש, נדבק במחלה למרות שחוסן מפניה לפני כמה חודשים לקראת טיסה משפחתית לחו"ל.

בבית החולים שניידר אמרו כי החיסון הניתן לפני גיל שנה מקנה חסינות מופחתת, ומדגישים כי גם אם ניתן חיסון מוקדם בשל טיסה, יש צורך בחיסון נוסף במועד המומלץ, בגיל שנה. הוריו של הפעוט אמרו לכאן חדשות כי הם קוראים להורים אחרים לחסן את ילדיהם כדי למנוע סיכון מהילד ומסביבתו.

במשרד הבריאות אומרים כי יותר מ-100 בני אדם נזקקו לקבל מנת חיסון בעקבות החשיפה לפעוט שחלה. במשרד ערכו חקירה אפידמיולוגית על מנת לבחון מי בא במגע עם הילד, ונמצא בסיכון להידבק במחלה. 

ארגון הבריאות העולמי הודיע לפני כחודש וחצי על מספר שיא של מקרי חצבת באירופה השנה. לפי נתונים שפרסם הארגון, יותר מ-41 אלף בני אדם נדבקו במחלה במחצית הראשונה של 2018. מדובר במספר החולים הגבוה ביותר בעשור האחרון. 

בתחילת עונת הקיץ המליצה הוועדה המייעצת לחיסונים במשרד הבריאות לישראלים הטסים לחלק ממדינות אירופה להתחסן נגד חצבת. זאת, בשל התפרצות המחלה במדינות כמו איטליה, יוון, צ'כיה, אוקראינה, רומניה וגרמניה.


מחלת החצבת מתאפיינת בדרך כלל בתסמיני מחלת חום ובפריחה. במקרים חריגים היא עלולה לגרום לסיבוכים נוירולוגים, ובפרט לדלקת קרום המוח, ובמקרים נדירים – אף למוות. לאחר שנדמה היה כי היא בדרך לעבור מן העולם בזכות החיסון היעיל נגדה, בשנים האחרונות נרשמת דווקא עלייה חדה במקרי התפרצות של המחלה בישראל ובמקומות רבים בעולם, בעיקר בגלל הורים המסרבים להתחסן. ארגוני בריאות רבים ברחבי העולם קוראים להתחסן ומזכירים כי המחלה שעלולה להיות קטלנית ניתנת למניעה.