רמת הגולן, ארכיון
צילום: AP Photo/Ariel Schalit

רוסיה: שינוי במעמד הגולן בלי אישור מועצת הביטחון - הפרה ברורה של החלטת האו"ם

יומיים אחרי שנתניהו אמר כי "הגולן תמיד יישאר בריבונות ישראל", הודיע שר החוץ לברוב: "כל הכרזה או שינוי הגדרה תיחשב תהווה הפרה ישירה"
עמיחי שטיין וגילי כהן
10 באוקטובר 2018
15:52

שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, אמר היום (רביעי) לעיתונאים במוסקבה כי כל שינוי במעמדה של רמת הגולן ללא החלטה במועצת הביטחון של האו"ם ייחשב "להפרה ברורה של החלטות האו"ם". לדבריו, "כל הכרזה או שינוי הגדרה תיחשב תהווה הפרה ישירה".

הדברים מגיעים אחרי ששלשום התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לסוגיית מעמד רמת הגולן. ראש הממשלה אמר אז כי "הגולן תמיד יישאר בריבונות ישראל כי אחרת אנחנו נקבל את איראן וחיזבאללה על שפת הכנרת". הוא הוסיף כי גם "הנשיא פוטין מבין את המחויבות שלי לביטחון ישראל ואני יודע שהוא גם מבין את החשיבות שאני מייחס לרמת הגולן, שכולנו מייחסים לרמת הגולן ולמורשת ישראל".

לברוב הוסיף עוד כי מועד הפגישה בין נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לראש הממשלה בנימין נתניהו נמצא במגעים בין לשכותיהם של השניים.

לפני כעשרה ימים, שר החוץ של סוריה ווליד אלמועלם תקף את ישראל בנאום בעצרת האו"ם בניו יורק, וטען כי היא "עדיין כובשת חלק מארצנו בגולן הסורי, ועמנו שם עדיין סובל מהתוקפנות שלה". לדבריו, "הפעילות הישראלית הגיעה עד כדי אספקת סיוע לארגוני הטרור בדרום סוריה  וכן התערבות צבאית ישירה שעשתה כדי להגן עליהם". עם זאת, הדגיש השר הסורי כי ארצו נחושה לשחרר את הגולן הסורי הכבוש באופן מלא - עד לקווי 67'".