הוריקן מייקל
צילום: JOE RAEDLE / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / A

הוריקן מייקל היכה בפלורידה: "חשש לחיי אלה שלא התפנו"

הסופה החזקה ביותר מאז 1992, שהגיעה לדרגה 4, היכתה בחופי פלורידה עם רוחות של 250 קמ"ש וגשמים חזקים. מושל המדינה ריק סקוט אמר: "זאת סופה איומה ונוראה, אני מפחד שאנשים לא מבינים עד כמה"
שרון וכסלר ונתן גוטמן
10 באוקטובר 2018
22:34

סופת ההוריקן מייקל עושה את דרכה במעלה החוף בדרום מזרח ארצות הברית. לאחר שהתחזקה מדרגה 2 לדרגה 4 בפרק זמן קצר, עין הסערה כבר הגיע הלילה (רביעי) לחופי פלורידה, ומביא איתו רוחות עוצמתיות במהירות של כ-250 קמ"ש וכמויות גשם גדולות שעשויות להגיע אף ל-30 סנטימטרים. מושל פלורידה הזהיר: "אני חושש לחייהם של אלה שלא התפנו". מדובר בסופה החזקה ביותר שמכה בארה"ב מאז שנת 1992, והחזקה ביותר שהיכתה בפלורידה מאז ומעולם.

המושל, ריק סקוט, אמר כי "החשש הגדול ביותר שלנו הוא לאנשים שבחרו לא להתפנות. בימים האחרונים הסתובבתי לאורך החוף והפצרתי באזרחים להתפנות". הוא הוסיף כי "זאת סופה איומה ונוראה, אני מפחד שאנשים לא מבינים עד כמה".

הרוחות העזות עיקמו תמרורים בכבישים ועקרו גדרות של בתים ועצים. הסופה נחתה בחופי פלורידה וצפויה להתקדם לעבר ג'ורג'יה ולאחר מכן לחלוף גם בצפון ודרום קרולינה. עד יום שישי צפויה הסופה לחלוף ולהגיע לאוקינוס האטלנטי.

הוריקן מייקל כבר בפלורידה: הסופה, שהתחזקה ונמצאת כעת בדרגה 4, החלה להגיע לחוף, ובמדינה הדרומית מתכוננים להגעת עין הסערה עם רוחות חזקות, והצפות הרסניות שיגיעו מאוחר יותר. הדיווח של @WexlerSharon ו-@nathanguttman ב-#חדשותהערב pic.twitter.com/OQKT0YbhaF

— כאן חדשות (@kann_news) October 10, 2018

עוד אמר סקוט כי צוותי החירום במדינה המורכבים מיותר מ-1,000 בני אדם, נמצאים בכוננות לסייע לאזרחים ברגע שהסופה תחלוף, לצד חברי המשמר הלאומי ומשמר החופים. "אני מתפלל עבור האזרחים וברגע שהסופה תחלוף נהיה שם ונעשה כמיטב יכולתנו  כדי לחלץ את כולם, נדאג אחד לשני".

"אלוהים זה מפחיד, לא ציפיתי לכל זה", אמר תושב פלורידה ביל מאנינג, שנטש את הוואן שבו שהה ועבר לבית מלון, שבו הופסק זרם החשמל בשל הסופה. "אני לא יודע מה יישאר אחר כך". ראש העיר פורט סיינט ג'ו, בו פאטרסון, הוסיף כי "אי אפשר לדעת מתי ייפול לך על הראש העץ הבא מרוב שהרוח חזקה. זה מפחיד מאוד. זה קרה כל כך מהר ולא היינו מוכנים".

ב-20 מחוזות בפלורידה הוכרז מצב חירום והרשויות הודיעו על סגירת בתי ספר ופינוי כ-375 אלף בני אדם המתגוררים במעלה ובמורד החוף. עיקר החשש הוא מהצפות ושיטפונות פתע, שכן מדובר באזורים נמוכים ושטוחים יחסית. אלפי שקי חול נפרסו על שפת המים כדי למנוע חדירת מי ים.