לארה אל-קאסם
צילום: רום ליאור

"דפוס של פעילות ב-BDS": הדיון בערעורה של לארה אל-קאסם

הסטודנטית האמריקנית שמוחזקת כבר 9 ימים בנתב"ג טוענת כי אינה חברה בארגון חרם. ההחלטה בעניינה נדחתה ותימסר לצדדים
רום ליאור
11 באוקטובר 2018
11:45
עודכן ב 11:48

בית המשפט המחוזי בתל אביב דן היום בערעורה של לארה אל-קאסם, על ההחלטה לגרשה מישראל. אל-קאסם, סטודנטית אמריקנית שהגיעה לישראל במסגרת חילופי סטודנטים, מוחזקת בנתב״ג זה תשעה ימים עקב פעילותה בסניף של ארגון חרם בשנים 2016-2014 – למרות הצהרתה כי אינה חברה עוד בארגון, וכי אין בכוונתה לקרוא לחרם על ישראל במהלך שהותה בארץ. הדיון הסתיים ללא החלטה, ופסק הדין יישלח לצדדים.


עורך דינה של אל-קאסם, עו"ד יותם בן הלל, אמר כי "המדינה מציירת את המערערת, שהיא אישה צעירה, באופן דמוני שכזה, כפעילה בכירה בארגון חרם. בואו נראה מה המציאות. היא הייתה חברה בגוף קטן שבשיאו מנה שמונה אנשים, ובדרך כלל הרבה פחות, והיה זקוק למישהו שיישא בתואר נשיא ושיהיה אפשר לפנות אליו כשצריך". על התנהלות המשרד לביטחון הפנים הוא אמר: "תרימו את העיניים מהמקלדת ואת הראש מהמסך. יש כאן צעירה, סטודנטית, בתקופה שהיא הייתה נשיאת התא - בת כמה היא הייתה? 19? 20? מתי היא הספיקה להיות פעילת חרם מרכזית? בתבחינים של המשיב כתוב תמיכה עקבית וממושכת בחרם, מתי היא הספיקה לעשות את זה?". 

בתגובה לדברים אמר נציג המדינה כי "המסגרת המשפטית שאנחנו נמצאים בה היא שיקול הדעת של שר הפנים במתן כניסה לישראל. ידוע בפסיקה כי זה שיקול דעת רחב מאוד. יש למשיבה אינדיקציות להמשך פעילות של המערערת בארגון עד לפחות מחצית 2018. אם מצרפים לכך את חילופי הגרסאות שלה במהלך האירועים - בתחקור בביקורת הגבולות היא הכחישה לחלוטין שהייתה פעילה ב-BDS, ובבית הדין הודתה שהייתה פעילה כמה שנים; את מחיקת החשבונות מהרשתות החברתיות - מדובר בדפוס פעילות מוכר של פעילי "BDS.

"תעזור לנו להתמודד עם התופעה"

נציגת האוניברסיטה העברית שהגיעה לדיון אמרה: "אנחנו סבורים שאחת המטרות החשובות של חילופי הסטודנטים היא שאותם חוקרים ותלמידים שבאים ללמוד אצלנו יחשפו לחיים במדינת ישראל. זה יצור זיקה רעיונית ורגשית חיובית עם המדינה, ודווקא הם - מי שבאים מחו״ל, כשהם יחזרו הם יעזרו לנו להתמודד עם חרמות והתקפות שונות. כשאנחנו באים לדון במקרה של לארה, אני חושבת שהמשיב צריך לשאול עצמו – 'האמנם?'. האם מניעת כניסתה של לארה שבאה ללמוד אצלנו, האם זה יחסר את ישראל במאבק שלה ב-BDS או שהתוצאה תהיה הפוכה? אנחנו סבורים שהתוצאה תהיה ההפך. אנחנו רוצים שהיא תלמד כאן ותראה שמדובר במדינה דמוקרטית, לא במדינת אפרטהייד. היא זו שתעזור לנו להתמודד עם תופעת ה-BDS ותחזק את המוניטין של מדינת ישראל".

עורך דינה של אל-קאסם הוסיף כי "החוק מאוד בעייתי מלכתחילה. צריך לפרש אותו בצמצום. עם כל ההתעסקות במה המערערת חושבת בדיוק, זה כבר הידרדרות מאוד חמורה ביישום של החוק, כי החוק מדבר על מעשים, ואין חולק על כך שבמעשים שלה, שהיא באה ללמוד באוניברסיטה העברית - היא אמרה את שלה".

נציג המדינה ענה כי "עמדת האוניברסיטה הגיעה אל השרים הרלוונטיים ונשקלה, ובסופו של דבר בעלי הסמכות החליטו שעמדה זו אינה מצדיקה התערבות. הניסיון לגימוד הפעילות של המערערת, הטענות לגבי גילה ומספר החברים בארגון, זה לא רלוונטי כי בסוף זה היה אחד המוקדים של פעילות ה-BDS, והפעילות מן הסתם מובלת על ידי אנשים צעירים".