שוטרים בצומת תפוח (ארכיון)
צילום: פלאש 90

כיוון החקירה שנבדק: אבנים שיידו יהודים גרמו למות הפלסטינית בצומת תפוח

פעולות חקירה חדשות מתבצעות לאיתור החשודים ביידוי האבנים שהובילו למות עאישה א-ראבי בת ה-47. בעלה שנהג ברכב טוען: לא ראיתי בבירור מי השליך את האבנים, אך שמעתי אנשים מדברים בעברית. אבו מאזן: "זהו פשע נתעב של מתנחלים, לא ייתכן שיעבור בלי עונש"
כרמל דנגור ודנה בן שמעון
13 באוקטובר 2018
20:06

פעולות חקירה חדשות מתבצעות הערב (שבת) לאיתור החשודים ביידוי האבנים שהובילו למות הפלסטינית עאישה א-ראבי בת ה-47, אתמול סמוך לצומת תפוח. אחד מכיווני החקירה שנבדקים הוא שיהודים יידו את האבנים שגרמו למותה.

חקירת האירוע מנוהלת על ידי שב"כ והמפלג לפשיעה לאומנית במחוז ש"י של המשטרה - מה שמעיד כי לפחות אחד מכיווני החקירה שנבדקים הוא שיהודים השליכו את האבן וגרומ למותה של תושבת הכפר בידייה. נבדק אם מדובר בפשע על רקע לאומני.


מוקדם יותר נערכה הלוויתה של א-ראבי. בעלה, שנהג ברכב בעת האירוע, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הוא לא זוכר בבירור מי השליך את האבנים בשל האפלה ששררה באזור. עם זאת, לטענתו, הוא שמע אנשים שמדברים בעברית.

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, טלפן לאביה ולבעלה של א-ראבי וכינה אותה "שהידה מהשהידים של בני העם הפלסטיני שהקריבו את חייהם למען המולדת". לדבריו, מדובר ב"פשע נתעב שביצעו מתנחלים הזוכים לקבל הגנה מהכיבוש, ולא ייתכן שיעבור ללא עונש".

עורך הדין איתמר בן גביר מתח ביקורת חריפה על ההחלטה לערב את המחלקה היהודית בשב"כ כדי לחקור את מותה של א-ראבי. "טרם ברור האם מדובר אכן בטענה נכונה או שהמדובר בעוד עלילה שרוקמים הערבים נגד המתיישבים באזור ואולם גם אם אכן המדובר באירוע של יידוי אבנים לצערי בעשרות תיקים שמגיעים על שולחני כאשר ערבים זורקים אבנים לעבר יהודים, אין חקירת שב"כ והאירוע נותר בחקירת משטרה. בשב"כ חוקרים נערי גבעות בצורה אגרסיבית ובעייתית", אמר בן גביר.