שיעור נהיגה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

כץ הורה להוריד את גיל הנבחנים בתיאוריה ל-15.5

ברקע הפעולות להסדרת האופניים החשמליים, שר התחבורה הודיע כי גיל הנבחנים יירד: "המטרה - להקנות לצעירים ידע והתמצאות מוקדמים בחוקי התעבורה"
שרון עידן
13 באוקטובר 2018
20:44

שר התחבורה, ישראל כץ, הורה היום (שבת) להוריד את גיל הנבחנים במבחן התיאוריה ל-15 וחצי, במקום גיל 16 ושלושה חודשים כפי שנהוג כיום. בהודעה מטעם כץ נמסר כי המהלך נועד "להקנות לצעירים ידע והתמצאות מוקדמים בחוקי התעבורה, הן כרוכבי אופניים רגילים והן כהולכי רגל, ולאפשר גם לבני 16 שיעמדו במבחן התיאוריה, לרכוב כחוק על האופניים והקורקינטים החשמליים".

מחר צפויה הממשלה לאשר הצעת החלטה בנוגע לתוכנית להסדרת תחום האופניים החשמליים, הקורקינטים הממונעים ומשתמשי הדרך. בין השאר, ההצעה כוללת קורס ייעודי לרוכבי אופניים חשמליים, שבסיומו מבחן לימודי והנפקת אישור כשירות לכל תלמיד שעבר את המבחן בהצלחה. על פי ההצעה, החל מ-2019 תותנה הרכיבה על אופניים חשמליים לבעלי אישור כשירות לרכיבה בלבד.

עוד קובעת ההצעה תיקוני תקנות הנוגעות לחובת חבישת קסדה ושימוש באפוד זוהר; דחיית רישיון הנהיגה בשנה לרוכב בניגוד לחוק; הגדלה משמעותית של הקנסות; החרמה וגריטה של כלי רכב לא תקניים; הרחבת סמכויות הפקחים גם לבתי עסק והקמת צוות בין-משרדי לרישום אופניים חשמליים.

מוקדם יותר החודש משרד התחבורה קיים ישיבה מיוחדת, שבה נקבע כי האופניים החשמליים יעברו רגולציה שתיכנס לתוקף בתוך שלושה חודשים. המשרד קבע שלוש תקנות בהן נהגי האופניים החשמליים ייאלצו לעמוד. רוכבים המחזיקים ברישיון נהיגה וכאלה שלא, יופרדו.

במשטרה הביעו תמיכה בהחמרת המדיניות הנוגעת לאופניים החשמליים. ראש מחלקת התנועה באגף התנועה במשטרה, ניצב משנה נעם בגיינסקי אמר בשבוע שעבר כי הם תומכים בהשמדת אופניים לילדים מתחת לגיל 16: "אם ילד בן 14 נתפס רוכב, אנחנו דורשים שכלי כזה ייגרט".

בתקופה האחרונה אירעו כמה תאונות קשות שבהן היו מעורבים רוכבי אופניים חשמליים. לפני כשבועיים נהרג ארי נשר, נער בן ה-17 בתאונת פגע וברח בשדרות רוקח בתל אביב. הוא מת מפצעיו כשבוע לאחר התאונה. נשר, בנו של במאי הקולנוע אבי נשר, נדרס על פי החשד, על ידי הכדורגלן יצחק אספה שנמצא במעצר. היום נחקר הנער שחשוד שהרכיב את נשר על אופניו. עורך דינו טען שהוא כלל לא זוכר שהרכיב את הילד, וכי האחריות מוטלת על הנהג הפוגע.