היועמ"ש אביחי מנדלבליט
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הפרקליטות תציג נוסח מעודכן לבדיקה של אנשי ציבור: "הפליה לא ראויה"

בית המשפט ביקש מהמדינה הבהרות על הנחיית היועץ המשפטי סביב הליך הבדיקה המקדימה של אנשי ציבור. עו"ד יהושע רזניק תקף בכאן רשת ב': "אין דבר כזה בדיקה, זה יצור כלאיים שנותן מקדם ביטחון לאנשי שררה"
אמוץ שפירא
14 באוקטובר 2018
12:32

פרקליטות המדינה צפויה להציג מחר (שני) בבג"ץ את הנוסח למעודכן להנחיית היועץ המשפטי לממשלה בנוגע לבדיקה מקדימה הנוגעת לאנשי ציבור. בדיון שנערך לפני כמה חודשים בעתירה של ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני), ביקשו השופטים הבהרות בנוגע להנחיה, ובעקבות כך גובש הנוסח החדש עם כמה שינויים.

ח"כ רוזנטל טען בעתירה כי נקיטת בדיקה מקדימה כלפי אישי ציבור פוגעת בעיקרון השוויון. מנגד, המדינה השיבה כי בפעילות השוטפת של רשויות אכיפת החוק, ננקטות "פעולות חקירה ראשוניות לשם הערכת נחיצותה של חקירה. הפרקליטות הוסיפה כי גם אם התהליך לא נקרא "בדיקה מקדימה", הרי שמהותית מדובר בהליך בעל מאפיינים דומים. יחד עם זאת, ציינו שם כי השיקול של "זהירות תהליכית" רלוונטי יותר בנוגע לאישי ציבור, שכן פתיחה בחקירה נגדם מהווה "צעד רב משמעות ורב השלכות".

האזינו לריאיון המלא עם עו"ד יהושע רזניק בקלמן-ליברמן:

המשנה לפרקליט המדינה לשעבר עו"ד יהושע רזניק תקף בחריפות את הליך הבדיקה בעניינם של אישי ציבור. בריאיון לתוכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב' אמר רזניק: "אין דבר כזה 'בדיקה' בחוק. החוק מדבר רק על חקירה. זו הנחייה לא רצינית, יצור כלאיים לא מובן שנותן מקדם ביטחון לאנשי שררה".

עו"ד רזניק הוסיף: "אני לא מקבל את ההבחנה בין אנשי ציבור ואנשים רגילים. מה, לאנשים רגילים אין משפחה? אין חיי חברה? אין בריאות? . פתאום נהיים הזירים ביחס לאנשי ציבור. למה הזהירות הזו לא מתחייבת כלפי כל עם ישראל? אני חושב שזה לא נכון ולא ראוי".