t
חאשוקג'י
צילום: AP Photo/Lefteris Pitarakis

בכיר סעודי: "אם ארה"ב תנקוט צעדים נגדנו, תהיה לנו זכות להגיב בעוצמה"

פרשת היעלמות העיתונאי ג'מאל ח'אשוקג'י: מנהל רשת "אל-ערביה", מקורב אחר לבית המלוכה אמר כי "אם ארה"ב תטיל סנקציות על ריאד, היא תביא למות הכלכלה שלה". בטורקיה מאשרים: "בידינו קלטת שתיעדה את רגעי חייו האחרונים של חאשוקג'י". גרמניה, צרפת ובריטניה דורשות מריאד לספק תגובה מלאה
רועי קייס ואיתמר מרגלית
14 באוקטובר 2018
18:18

גורם בכיר במשרד החוץ הסעודי הבהיר היום (ראשון), על רקע פרשת היעלמותו של העיתונאי הסעודי ג'מאל ח'אשוקג'י, שאם יינקטו מהלכים נגד ארצו, תהיה לה זכות להגיב במהלך עוצמתי יותר. במקביל, גורם טורקי בכיר ויועץ לנשיא רג'יפ טאיפ ארדואן אישר את קיומה של קלטת אודיו ובה נשמעים לכאורה רגעיו האחרונים של הפובליציסט הסעודי.

אותו גורם אמר שסעודיה דוחה לחלוטין את כל איום או ניסיון לפגוע בה, בין אם בסנקציות כלכליות, בשימוש בלחצים פוליטיים או בהשמעת האשמות שקריות שלא  יפגעו בה, בעמדותיה השורשיות ובמעמדה בעולם הערבי והאסלאמי ובזירה הבינלאומית.

בהודעה הסעודית נאמר עוד שלכלכלה הסעודית יש תפקיד משפיע וחיוני בכלכלה העולמית ועל כן הכלכלה הסעודית תיפגע רק אם הכלכלה העולמית תיפגע.

לדברי האיום המגיעים מכיוון משרד החוץ בסעודיה הצטרף גם המנהל של רשת "אל-ערביה" הסעודית, טורקי א-דח'יל, שנחשב למקורב לבית המלוכה. הוא אמר כי אם ארצות הברית תטיל סנקציות נגד סעודיה, היא למעשה תפגע בעצמה.

צילום: AP Photo/Petros Giannakouris

במאמר באתר של "אל-ערביה" שפורסם אחרי ההודעה של משרד החוץ הסעודי הוא כתב כי במצב שכזה יהיה אסון כלכלי שיטלטל את העולם, שכן ריאד היא "בירת הדלק שלו" ופגיעה בה תפגע בייצור הנפט לפני כל דבר חיוני אחר. עוד הוא הזהיר כי מחירי הנפט יאמירו וכל המזרח התיכון והעולם האסלאמי יעברו לחיקה של איראן, שתהיה קרובה יותר לריאד מאשר לוושינגטון.

עוד הזהיר א-דח'יל כי גם שיתוף הפעולה בין סעודיה לבין ארצות הברית והמערב מבחינת חילופי המידע יהפוך לנחלת העבר במצב כזה: "הטלת סנקציות מצד המערב נגד סעודיה, ידחוף אותה לאופציות אחרות שעליהן דיבר נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לפני מספר ימים. רוסיה וסין הן אלטרנטיבות שמוכנות לענות על הצרכים הצבאיים של ריאד ולא רק".

א-דח'יל טען כי התקרבות מהסוג הזה בין סעודיה לרוסיה עשויה להביא להתקרבות עם איראן ולשלוחותיה באזור. הוא ציין כי סעודיה עלולה להפסיק לקנות נשק מארצות הברית ולהקפיא את כל הנכסים וההשקעות שלה בממשל האמריקני, שמוערכים ב-800 מיליארד דולר. לטענתו, גורמים סעודיים המקורבים למקבלי ההחלטות אמרו כי "אם ארצות הברית תטיל סנקציות על ריאד, היא תביא למות הכלכלה שלה, בזמן שהיא חושבת שהיא פוגעת רק בריאד".

בעקבות ההודעה האחרונה של סעודיה, בחריין הביעה פעם נוספת את תמיכתה בממלכה ואת התנגדותה לכל מי שמנסה לפגוע במדיניות הסעודית, במעמד של סעודיה ובריבונותה של סעודיה.

ביום שישי האחרון שרי החוץ של בחריין ואיחוד האמירויות הביעו תמיכה בלתי מסויגת בסעודיה וביורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן.

גרמניה, צרפת ובריטניה פרסמו הצהרה משותפת בנוגע לפרשה, שבה נכתב שיש הכרח בחקירה אמינה כדי להגיע לחקר האמת, ואם יש בכך צורך – לאתר את אלה שצריכים לשאת באחריות למעשיהם. עוד נכתב בהודעה כי שלוש המדינות תומכות בצוות החקירה המשותף של סעודיה וטורקיה, ומצפים מהממשל בריאד לספק תגובה מלאה ומפורטת.

בתוך כך, היועץ הכלכלי לנשיא האמריקני דונלד טראמפ לארי קודלאו נשאל בריאיון מהם האיומים אליהם התכוון טראמפ נגד סעודיה, והשיב שהנשיא מאוד רציני, אולם הוא לא יודע מה הוא מתכנן. "אם הסעודים מעורבים הנשיא יעשה משהו, ויש להאמין לאיומים שלו", אמר קודלאו. "אם צריך, ננקוט בצעדים קשים". הוא הוסיף כי שר האוצר האמריקני סטיב מנוצ'ין ימריא לסעודיה כדי להיפגש עם בכירים מקומיים וכי החלטה סופית בדבר השקעות אמריקניות בממלכה תתקבל לכשיגיע מידע שישפוך אור על היעלמותו של העיתונאי.