זיהום
צילום: יניב נדב, פלאש 90

מפעל רותם אמפרט בנגב - בראש מדד המפעלים המסוכנים לסביבה

המשרד להגנת הסביבה פרסם נתונים על המפעלים בעלי רמת הסיכון הגבוהה ביותר לסביבה, ובראשם המפעל שגרם לזיהום בנחל אשלים. גם מפעלי הזיקוק בחיפה ופז באשדוד נכללו ברשימה. חברת סונול דורגה כחברה בעלת ההשפעה הסביבתית הנמוכה ביותר
מיכל וסרמן
15 באוקטובר 2018
14:00

מדד ההשפעה הסביבתית שפרסם היום (שני) המשרד להגנת הסביבה מעלה כי מפעל "רותם אמפרט" שנמצא בנגב ניצב בראש רשימת המפעלים בעלי רמת הסיכון הגבוהה ביותר לסביבה. גם מפעלי הזיקוק בחיפה, פז באשדוד, כרמל אולפינים וגדיב נמצאים ברשימת המפעלים שמסכנים את הסביבה.

המדד כולל גם את חברות הדלק והשפעתן על הסביבה. חברת סונול דורגה כחברה בעלת ההשפעה הסביבתית הנמוכה ביותר, בפער גדול מדור אלון, פז ודלק. על פי המדד, צומצם בשנים האחרונות הזיהום מתחנות הדלק לאחר שב- 90% מהן הותקנו מערכות למישוב אדים. המדד בוחן לעומק את הסיכון הסביבתי של יותר מ-40 חברות, כ-100 מפעלים וכ-1,000 תחנות דלק. 

מחברת רותם אמפרט נמסר: "דירוגה של רותם אמפרט משקף אירוע חריג בנחל אשלים שבעקבותיו החברה פעלה לשיקום מלא של הנחל בתיאום כלל הגורמים. בשנים האחרונות השקיעה רותם אמפרט עשרות מיליוני דולרים בתחומי הגנת הסביבה, והיא תמשיך לפעול בכל האמצעים העומדים לרשותה על מנת לעמוד בתקני הסביבה המחמירים ביותר".

ד"ר רויטל גולדשמיד ממרכז מחקר סביבתי חיפה: ״מדי שנה אותם המפעלים הפטרוכימים מתאגיד בזן זוכים בתואר המפוקפק להיות בחמישייה הפותחת של ׳מזהמי השנה׳; מדי שנה האזור בישראל הסמוך למפעלים המזהמים בישראל, מפרץ חיפה- זוכה בתואר המפוקפק ‘עיר הסרטן׳ בתסקירי משרד הבריאות- ולמרות כל זאת המדינה עדיין טומנת ראשה בחול ומתכחשת לקשר ההדוק בין זיהום לתחלואה.

"בכך, מוסדות השלטון מתנערים מאחריותם למיגור זיהום הסביבה, בכך נמנעים במסדרונות הגנת הסביבה להתעמת עם איילי הון העושים רווחיהם על חשבון איכות חיי אזרחים, בכך המדינה מפקירה את הציבור שוב ושוב לתחלואה כרונית. אנו דורשים בדק בית במסדרונות המשרד להגנת הסביבה: יש לבדוק מדוע המשרד להגנת הסביבה מאפשר פגיעה סביבתית וציבורית בהיקפים מדאיגים ומועל בתפקידו כשומר סף".

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, אמר עם פרסום המדד: "המשרד פועל להקטנת ההשפעה על הסביבה באמצעים שונים ומגוונים. מדד החברות המפורסם היום הוא כלי המאפשר לאזרחים ולמנהלי השקעות לקבל את התמונה האמיתית על ההשפעה הסביבתית של החברות ועל מידת הסיכון הסביבתי שאליו הציבור חשוף. מדד זה מפורסם כבר כמה שנים, ובעזרת שיתוף הפעולה של הציבור לנושא הוא כלי משמעותי לשיפור איכות הסביבה במדינת ישראל".

שלשום פורסם כי "רותם אמפרט" יעביר את פעילותו לאתר שלא יסכן עוד את נחל אשלים ואת מי התהום. המפעל צפוי להשלים את המעבר, עליו הוסכם בעקבות עתירה של ארגון "אדם, טבע ודין", עד תום שנת 2020. מסלול נחל אשלים עדיין סגור למבקרים, כשנה ושלושה חודשים אחרי האסון האקולוגי שבו זרמו לנחל מאות אלפי קוב של מים חומציים בשל קריסה של בריכה במפעל.

לפני כחמישה חודשים הגישה המדינה בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד החברות שהיו אחראיות על זיהום הנחל. התביעה הוגשה לבית המשפט המחוזי בבאר שבע בשם רשות הטבע והגנים הלאומיים נגד החברות רותם אמפרט נגב וכימיקלים לישראל ונגד שישה בכירים בהן. מדובר בתביעה על סך של 397 מיליון שקלים, שכמחצית ממנה יועד לשיקום הנחל.

ב-30 ביוני 2017 דלפו כ-100,000 מטר קוב של שפכים חומציים מבריכת אידוי של מפעל "רותם דשנים" בעקבות קריסה של דופן הבריכה. חלק ניכר מהשפכים זרמו לנחל אשלים שבשמורת מדבר יהודה. מפעלי ים המלח נערכו עם כלים הנדסיים על מנת לאגור את השפכים במאגר אשלים.