מליאת הכנסת
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

נתניהו במליאה: "פועלים נגד איראן בסוריה גם בימים אלו ממש"

רה"מ בישיבה חגיגית לרגל פתיחת כנס החורף: "בזכות איראן התקרבנו למדינות ערב". לבני: "יודעת איך ביבי מרגיש כשבנט מתראיין, הוא עשה לי בנט בזמנו". ריבלין: "בשיח הפוליטי זה הכל או כלום, איתנו או נגדנו. אל תקשיבו להם". אדלשטיין על הבחירות לרשויות המקומיות: "די להסתה". חברי הכנסת זנדברג, טיבי, בירן, רוזין וגנאים וסגן השר מזוז סולקו לאחר שקראו קריאות ביניים בנאום נתניהו
מערכת כאן חדשות
15 באוקטובר 2018
14:53
עודכן ב 19:28

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר היום (שני) כי ישראל פועלת נגד המשטר האיראני בסוריה גם בימים אלו ממש. בנאום בישיבת המליאה המיוחדת לפתיחת כנס החורף של הכנסת אמר נתניהו כי "בגלל האיום האיראני המשותף ובגלל ההערכה העצומה כלפינו, ישראל ומדינות ערביות רבות קרובות היום כפי שלא היו מעולם. אני לא מתכוון רק לפגישותיי החשובות עם שותפינו לשלום. הקשרים עם מדינות אחרות באזורנו, גם הם מתרחבים בהתמדה ובמהירות. אני מאמין שבקרוב הם יתרחבו עוד יותר, לא רק בהסתר אלא בהדרגה גם בגלוי", אמר נתניהו. 

צפו במשדר המיוחד:

ראש הממשלה מנה באריכות את הישגי ממשלתו בשנים האחרונות בתחומים השונים. בסוגיית המשא ומתן עם הפלסטינים אמר נתניהו: "אנחנו נכונים לחדש את המשא ומתן לשלום עם הרשות הפלסטינית. השלום הוא משאת נפשנו. אני עושה הכל כדי למנוע מלחמות מיותרות אבל אם נידרש לפעול מול אויבינו – הם ירגישו היטב את נחת זרוענו. אני מדגיש: המכשול לשלום אינו אצלנו, הוא אצל הפלסטינים".


ח"כ תמר זנדברג, ח"כ אחמד טיבי, ח"כ מיכל בירן, ח"כ מסעוד גנאים וח"כ מיכל רוזין הוצא מהמליאה לאחר שקראו קריאות ביניים במהלך נאומו של ראש הממשלה. גם סגן השר ירון מזוז הוצא לאחר שהפריע לראש הממשלה.

יו"ר האופוזיציה ציפי לבנ עלתה לנאום אחרי ראש הממשלה ותקפה אותו: "ראש הממשלה עסוק בלפרק את החברה הישראלית במיומנות. הוא לא טורח לפרק את חבית חומר הנפץ שעליה אנחנו יושבים בעזה וביהודה ושומרון, ואפשר לפרק אותה. אני יודעת איך אתה מרגיש ביבי, כשבנט מתראיין. הרי אתה עשית לי בנט בזמנו עם הטקסטים האלה. אבל החלטות על ביטחון עושים בלי שיקולים פוליטיים. ישראל לא יכולה להרשות לעצמה עוד כהונה שלך".

לבני נגעה בטענות להדתה בחברה הישראלית: "היהדות שלנו כשרה גם בלי לשלם לרבנות על תעודת הכשרות. כי המדינה היהודית שלנו היא לא מדינת הלכה ואין בה הדתה בבתי הספר והמונופול על היהדות לא אצל המפלגות החרדיות. לא ניתן להם להרחיק מעליה את הצעירים הישראלים או את יהודי התפוצות. ולכן, כדי לשמור על רוב יהודי במדינה יהודי, אנחנו עוצרים בתחנת ההיפרדות מהפלסטינים. זהו אינטרס ישראלי חיוני". שר החינוך נפתלי בנט נטש את האולם במהלך הדברים במחאה על התייחסותה של לבני להדתה בבתי הספר.

קודם לכן נאם נשיא המדינה ראובן ריבלין ואיים על פגיעה בחברה הישראלית בעקבות המחלוקות הרבות: "במובנים רבים, מצבו של העם היהודי מעולם לא היה טוב יותר. כולם רוצים להשפיע על דמותה של המדינה. אך התחושה היא שכל צד מושך בחבל - והדגל מאיים להיקרע", אמר ריבלין. "בשיח הפוליטי של 'עסקת החבילה', זה הכל או כלום ואסור לשבור שורות. אתה איתנו או נגדנו. איום המלחמה הפנימית תמיד יהיה החמור ביותר. תחת עצתם של יועצים אסטרטגיים ושל קמפיינרים ממולחים, המורכבות נאלמת דום ומשתתקת. הם יאמרו לכם 'תגידו זה הם ואנחנו', שחור או לבן. אני מפציר בכם - אל תקשיבו להם".


את הישיבה המיוחדת פתח כנהוג יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. הוא התייחס בן שאר הדברים גם למערכת הבחירות לרשויות המקומיות, שהייתה רוויה עד כה בקמפיינים שנויים במחלוקת: "בכל המקומות שזה קורה יש משהו אחד משותף: יש ניסיון לשכנע את הציבור שיהיה יותר טוב אם רק ה'הוא' – ולא משנה מי זה אותו 'הוא' – פשוט ייעלם מהעיר. לא יימצא ולא ייראה. זו אשליה מסוכנת. תמיד היינו חברה מגוונת. אנחנו חייבים לחזור ולהאמין בכוח של שיתוף פעולה. אני קורא מכאן לכל המתמודדים, לכל המעורבים, לכל מי שיש לו עיניים לראות ולב להבין: די להסתה".

בתום ארבעת הנאומים, הכנסת תדון בהצעות אי-אמון שהגישה האופוזיציה, ובהמשך היא תדון ברשימה ארוכה של חוקים שעומדים על סדר היום.

הבוקר העריכו שוב חברי הכנסת החרדים של יהדות התורה כי פניו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבחירות במהלך כנס החורף הקרוב. הסברה בקרב חברי הכנסת היא שלאחר חוק הגיוס, אם אכן יאושר, הכנסת לא תחזיק מעמד זמן רב ותיאלץ להתפזר בדרך לבחירות. הערכה ביהדות התורה בנוגע לבחירות מגיעה למרות טענותיהם של גורמים בסביבת נתניהו, שאמרו אמש כי אם חוק הגיוס יאושר, הוא לא ימהר ללכת לבחירות. אתמול, בתום התייעצות ארוכה, הודיעה מועצת גדולי התורה כי בשלב זה אין בכוונתה לפרק את הממשלה בשל החוק.