יו"ר הרשות השנייה, יוליה שמאלוב ברקוביץ'
צילום: אורי לנץ, פלאש 90

"עיכובים וסחבת": רשת מבטלת את המיזוג עם ערוץ 10

בעלי המניות של רשת 13 הפנו אצבע מאשימה כלפי הרשות השנייה והימנעותה מקבלת החלטה בנושא. "ערוץ טלוויזיה המחויב לתכנן הפקות עתידיות אינו יכולה להתנהל לאורך זמן בחוסר ודאות", נכתב בהודעה
עמית תומר
15 באוקטובר 2018
13:55

בעלי המניות של רשת 13 הודיעו היום (שני) כי הימנעות הרשות השנייה מקבלת החלטה בבקשת המיזוג עם ערוץ 10 - הובילה לביטולו, וכי רשת 13 חוזרת לתוכנית העבודה המלאה שנעצרה במהלך הליכי המיזוג. בהודעה נאמר כי חברה אינה יכולה להתנהל לאורך זמן בחוסר ודאות, כל שכן, ערוץ טלוויזיה המחויב לתכנן הפקות עתידיות. "לאור העיכובים והסחבת בהם נוקטת הרשות השנייה והחלטתה לקיים שימוע, שימשך בפועל חודשים רבים, ומבלי שנשמעה התייחסות חיובית כלשהי לגבי נכונות המהלך להסדרת שוק הטלוויזה. משמעות התנהלות הרשות היא אחת – טרפוד המיזוג".

ימים הקרובים צפוי להתכנס דירקטוריון החברה כדי לבטל רשמית את ההחלטה על המיזוג, וינחה את הנהלת החברה להציג את תוכנית הפעילות ולוח השידורים לשנים הקרובות.

לפני יותר מחודשיים אישרה הממונה על ההגבלים העסקיים מיכל הלפרין את בקשת המיזוג בין רשת לערוץ 10. המהלך אושר בעקבות בדיקה שהעלתה שקיימת סבירות גבוהה לסגירת ערוץ עשר אם לא תמומש העסקה. עם זאת, התנתה הממונה את המהלך בכך ש"רשת" תמכור ל"קשת" את אחזקותיה בחברת החדשות לפני המיזוג.

לפני כארבעה חודשים הגישו רשת וערוץ 10 את בקשת המיזוג, והסבירו שפיצול הערוצים בנובמבר גרם להפסד של עשרות מיליוני שקלים. הם הזהירו שהנזק הכספי יחריף אם לא ייעשה שינוי מבני בשוק הטלוויזיה. על פי מזכר ההבנות בין החברות רשת תחזיק ברוב אחוזי השליטה בחברה - 60%, מול 40% לערוץ 10 ו-RGE.

ההחלטה התקבלה ברקע ההפסדים הגדולים שנגרמו לגופים מאז הפיצול, הנאמדים במיליונים ואף עשרות מיליוני שקלים. בהודעה המשותפת שהוציאו, הם צפו כי במודל הנוכחי ההפסדים ימשכו ורק יגדלו: ״שוק הפרסום המצומצם בישראל אינו מאפשר הפעלת שלושה ערוצי טלוויזיה ללא הפסדים של מאות מיליוני שקלים בשנה".