העיתונאי ג'מאל ח'אשוקג'י
צילום: אי-פי

"ביקש להאזין למוזיקה בזמן שביתר": פרטים חדשים מרצח העיתונאי הסעודי

גורם טורקי רשמי אישר כי גופתו של ג'מאל ח'אשוקג'י בותרה לחתיכות אחרי שנרצח. אל-ג'זירה דיווחה מפי מקורות טורקיים כי מי שביתר את הגופה בקונסוליה בטורקיה הוא מנהל המחלקה הפתולוגית בסעודיה בנוכחותו של הקונסול
איתמר מרגלית ונמרוד ליכטנשטיין
16 באוקטובר 2018
22:03

גורם טורקי רשמי אישר הערב (שלישי) לרשת CNN כי גופתו של העיתונאי הסעודי ג'מאל ח'אשוקג'י בותרה לחתיכות אחרי שנרצח. רשת אל-ג'זירה הקטרית דיווחה מפי מקורות טורקיים כי מי שביתר את הגופה בקונסוליה בטורקיה הוא מנהל המחלקה הפתולוגית במנגנון הביטחון הכללי בסעודיה, סלאח א-טבייקי, בידיעתו ובנוכחותו של הקונסול בחדרו.

באל-ג'זירה הוסיפו מפי המקורות כי הרצח נמשך כשבע דקות ועל פי ההקלטות, הוא בוצע בתוך החדר של הקונסול הסעודי. דווח כי א-טבייקי ביקש מעמיתיו להאזין למוזיקה בזמן שביתר את הגופה. טורקיה פרסמה סריקות דרכונים של המעורבים לכאורה ברציחתו של ח'אשוקג'י.

דווח כי א-טבייקי הגיע לקונסוליה יחד עם משלחת מטעם הביטחון הכללי הסעודי. דקות ספורות לאחר שחאשוקג'י נכנס לקונסוליה, הוא הותקף, הוכה, קיבל זריקה מסוימת ולאחר מכן נרצח וגופתו בותרה על ידי א-טבייקי.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שוחח עם יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן ואמר כי הוא "הכחיש כל ידיעה על מה שקרה בקונסוליה שלהם בטורקיה". עוד ציין טראמפ שנסיך הכתר אמר לו שהוא כבר "החל, וירחיב במהירות" את היקף החקירה בעניינו של ח'אשוקג'י.

דוברת משרד החוץ בארצות הברית אישרה כי מחר צפוי שר החוץ האמריקני מייק פומפאו לנחות באנקרה ולהיפגש עם גורמים רשמיים טורקיים בנוגע לפרשת היעלמותו של העיתונאי. בשבת איים טראמפ בריאיון לתכנית "60 דקות" כי "אם הסעודים אכן עומדים מאחורי התקרית - הם יספגו עונש חמור".

גורם בכיר במשרד החוץ הסעודי הבהיר שאם יינקטו מהלכים נגד ארצו, תהיה לה זכות להגיב במהלך עוצמתי יותר. במקביל, גורם טורקי בכיר ויועץ לנשיא רג'יפ טאיפ ארדואן אישר את קיומה של קלטת אודיו ובה נשמעים לכאורה רגעיו האחרונים של הפובליציסט הסעודי.


העיתון הטורקי "סבאח" דיווח בשבת כי ח'אשוקג'י הצליח לתעד את מותו בזמן שנחקר בקונסוליה הסעודית באיסטנבול. לפי העיתון, שעון ה"אפל ווטש" שענד ח'אשוקג'י הקליט את הרצח והעינויים שעבר, והעביר אוטומטית את ההקלטה לשירות הענן של אפל. ההקלטה נשמרה וסונכרנה גם עם הטלפון הסלולרי של העיתונאי.

חאשוקאג'י, עיתונאי סעודי ותיק בן 59 ועורך עיתון, חי בגלות בוושינגטון במשך יותר משנה, שם כתב טור עבור הוושינגטון פוסט בו ביקר את ארצו על מלחמתה בתימן ועל הסנקציות שהטילה על קטר. הוא אמנם אמר שבארה"ב יוכל לכתוב בחופשיות, אך הביע חשש לשלומו ולשלום משפחתו.