חאן אל אחמר, ארכיון
צילום: Wisam Hashlamoun/Flash90

התובעת הראשית של האג הזהירה מפינוי חאן אל-אחמר

פאטו בנסודה הבהיר כי "העברת אוכלוסייה בשטחים כבושים עונה להגדרה של פשע מלחמה". ראש ממשלת בריטניה תרזה מי קראה לישראל להימנע מפינוי הכפר ואמרה כי המהלך לא יקדם את פתרון שתי המדינות
עמיחי שטיין
17 באוקטובר 2018
16:30

ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי קראה היום (רביעי) לישראל שלא להרוס את הכפר חאן אל-אחמר, שכן המהלך לא יסייע לפתרון שתי המדינות. לדברים הצטרפה גם התובעת הראשית של בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, פאטו בנסודה.

בנסודה הזהירה כי "הרס רכוש ללא צורך צבאי והעברת אוכלוסייה בשטחים כבושים עונה להגדרה של פשע מלחמה תחת אמנת רומא". היא הוסיפה כי "אמשיך לבחון את המצב בחאן אל אחמר ולנקוט פעולה אם וכאשר אצטרך".

מיי חזרה על הטענה כי ירושלים צריכה להיות הבירה המשותפת של שתי המדינות. את הדברים אמרה בפרלמנט הבריטי.

בתחילת החודש העביר שר הביטחון אביגדור ליברמן מכתב לשגריריהן בישראל של שמונה מדינות אירופיות, שבו האשים את ממשלותיהם ב"הטייה מכוונת" בפרשת פינוי הכפר הבדואי, ובכך שנקיטת העמדה מצידן בפרשה היא "התערבות בוטה בענייניה הריבוניים של ישראל". לדבריו, "בית הדין הגבוה לצדק של ישראל אינו זקוק לשיעורים בענייני משפט מאף אחת ממדינותיכם ולא מהאיחוד האירופי כקולקטיב".

ליברמן התייחס להודעתן בסוף החודש שעבר של צרפת, גרמניה, בלגיה, הולנד, איטליה, שוודיה, פולין ובריטניה שבה הזהירו את ישראל מפני "השלכות חמורות" שעלולות להיות להריסת הכפר הסמוך לכפר אדומים. במכתבו כותב שר הביטחון כי "הודעה זו אינה עולה בקנה אחד עם יחסי הידידות ביננו".