תקיפת צה"ל ברצועת עזה
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

ראש המודיעין המצרי דחה את ביקורו בישראל, עזה ורמאללה

בכיר ישראלי אישר שעבאס כמאל, שהיה אמור להגיע מחר לארץ כחלק מהמאמץ המצרי להגיע לרגיעה, דחה את ביקורו. לדברי גורם פלסטיני: הביקור התקבל לאחר שיגור הרקטה, אך הסיבה הרשמית היא ביקורו של כמאל ברוסיה עם א-סיסי
גל ברגר
17 באוקטובר 2018
16:49
עודכן ב 17:06

ראש המודיעין המצרי, עבאס כאמל, דוחה את ביקורו בישראל, רמאללה ועזה ולא יגיע מחר כמתוכנן, כך אמר אחר הצהריים (רביעי) גורם פלסטיני לכאן חדשות. בכיר ישראלי אישר את הפרטים. לדברי הגורם, לאחר שיגור הרקטות לשטח ישראל התקשרו המצרים והודיע כי ייקבע מועד חדש בימים הקרובים. כאמל היה אמור להגיע לישראל במסגרת מאמצי מצרים להגיע לרגיעה באזור. 

לטענת הגורם, הסיבה הרשמית בה נקבו המצרים לדחייה היא שכאמל נלווה לנשיא מצרים עבד אל פתח א-סיסי בביקורו ברוסיה, שמתארך מעבר למתוכנן. המקור העריך כי בשלושת הימים הקרובים ייתכן שייקבע מועד חדש לביקור הבכיר המצרי, אולם הוא ציין שיו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן עצמו צפוי לצאת לירדן בסוף השבוע.

הגנרל המצרי היה צפוי להיפגש מחר עם ראש הרשות אבו מאזן ועם בכירים בפת"ח. לאחר מכן היה אמור להמשיך לרצועת עזה ולדון עם בכירי חמאס בפיוס הפנים פלסטיני וברגיעה עם ישראל. בישראל היה אמור כאמל לפגוש את ראש הממשלה וראש השב"כ. 


דובר חמאס, פוזי ברהום, אמר כי מתנהלים מאמצים גדולים מצד המצרים על מנת להגיע להכלה של ההסלמה הנוכחית ולעצירתה. הוא הוסיף כי חמאס מעוניין בהצלחת כלל המאמצים ובאופן ספציפי בהצלחת המאמץ המצרי בנוגע להפסקת הסבל ברצועת עזה ועצירת התוקפנות כנגד העם הפלסטיני.

לקראת התכנסות הקבינט המדיני־ביטחוני הערב, אמר שר הביטחון אביגדור ליברמן שידרוש להנחית מכה קשה על חמאס ועל שאר ארגוני הטרור. לקראת הישיבה אמר ליברמן בשיחות סגורות כי הוא מקווה שתתקבל עמדתו. "בינתיים, הבעיה שלי היא עם הקבינט ועם כמה גורמים במערכת הביטחון. אם לא נפעל, המחיר יהיה כבד יותר. אם רוצים פתרון יסודי יש לקבל החלטה אסטרטגית עכשיו, לא לאחר שיקרה אסון", אמר שר הביטחון.

מוקדם יותר קיים ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הערכת מצב באוגדת עזה בהשתתפות שר הביטחון וראשי מערכת הביטחון. נתניהו אמר כי ישראל רואה בחומרה רבה את ההתקפות עליה בגדר, על עוטף עזה, על באר שבע ובכל מקום. "אני אמרתי בפתח ישיבת הממשלה השבוע שאם ההתקפות הללו לא ייפסקו – אנחנו נפסיק אותן. אני רוצה לומר לכם היום - ישראל תפעל בעוצמה רבה״, אמר נתניהו.

הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס הערב לישיבה בעקבות ההסלמה בדרום וירי הרקטה לעבר באר שבע. עוד לפני הישיבה, כמה חברי קבינט כבר התבטאו בנוגע להמשך הפעילות של ישראל בסבב הנוכחי. השר צחי הנגבי אמר בריאיון לאסתי פרז בתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב' כי "אין לנו מה להרוויח מעימות בעזה, משום שהוא יחזיר אותנו לאותה הנקודה".

האזינו לריאיון עם הנגבי

לפנות בוקר שוגרו שתי רקטות מרצועת עזה לעבר שטח ישראל. רקטה פגעה ישירות בבית בבאר שבע ורקטה נוספת נחתה בים מול חופי גוש דן. בתום הערכת מצב, הוחלט שלא לקיים היום לימודים בכל מוסדות החינוך בעיר, וכך גם ביישוב עומר הסמוך. בתגובה, חיל האוויר תוקף מטרות טרור ברצועת עזה. 

בהכנת הידיעה השתתפו: גילי כהן ועמרי חיים