הבית שנפגע בבאר שבע
צילום: פלאש 90

אחרי לילה שקט: פיקוד העורף הורה על חזרה לשגרה בעוטף עזה

בתום הערכת מצב הסיר צה"ל המגבלות על הפעילות בעוטף עזה, והלימודים בכל יישובי הדרום מתקיימים כרגיל. ישיבת הקבינט בנוגע למצב בעזה נמשכה כחמש שעות. ב"אל-חיאת" דווח שמארגני הפגנות הגדר החליטו למתן את ההפגנות בימים הקרובים
מערכת כאן חדשות
18 באוקטובר 2018
06:14
עודכן ב 07:07

לאחר לילה שקט שבו נשמר השקט בדרום, פיקוד העורף הודיע הבוקר (חמישי) על הסרת המגבלות על הפעילות היומיומית בעוטף עזה וחזרה לשגרה. זאת, לאחר הערכת מצב ביטחונית שהתקיימה הבוקר וישיבה של הקבינט המדיני-ביטחוני שנמשכה שעות ארוכות. הלימודים בבאר שבע ובכל יישובי הדרום נערכים הבוקר כרגיל.

לפי העיתון הלונדוני "אל-חיאת", מארגני הפגנות הגדר בעזה החליטו למתן את התהלוכות בימים הקרובים. בכירים פלסטינים מסרו לעיתון שההחלטה התקבלה כבר ביום שני, כדי לצמצם פגיעות בנפש בקרב המפגינים ולתת הזדמנות להצלחת מאמצי מצרים להקלת המצור על עזה.

במהלך הלילה התכנס הקבינט המדיני-ביטחוני ודן במצב ברצועת עזה, על רקע דרישתו של שר הביטחון אביגדור ליברמן להנחית מכה קשה על חמאס ועל שאר ארגוני הטרור. הדיון, אשר נפתח לאחר השעה 19:00, נמשך כחמש שעות.


לקראת הישיבה אמר ליברמן בשיחות סגורות כי הוא מקווה שתתקבל עמדתו. שר הביטחון הזהיר כי אם ישראל לא תפעל, יהיה המחיר כבד יותר, וכי אם רוצים פתרון יסודי יש לקבל החלטה אסטרטגית עכשיו, ולא לאחר אסון. ההערכה היא שצה"ל אינו תומך בהסלמה, וכי ליברמן הוא שדוחף לפעולה צבאית חריפה. עד כה, גם נתניהו גם מסתייג מתקיפה נרחבת.

העימות בקבינט החל עוד לפני שהישיבה נפתחה. ליברמן אמר כי יש לתת מכה קשה לחמאס, ורק לאחר מכן לקדם הקלות והסדרה בעזה - עקיצה לבנימין נתניהו וללשכת ראש הממשלה שקידמה את התהליכים בתקופה האחרונה בתיווך מצרי ובתיווך האו"ם. במקביל, יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט מתנגד לעמדת ליברמן. לטענתו, צה"ל לא צריך לפעול בשיטת "זבנג וגמרנו", אלא סבור שצריך להביא לחיכוך תמידי עם רצועת עזה.

ההסלמה אתמול החלה לאחר ששוגרו שתי רקטות מרצועת עזה לעבר שטח ישראל. רקטה פגעה ישירות בבית בבאר שבע ורקטה נוספת נחתה בים מול חופי גוש דן. בתגובה, חיל האוויר תוקף מטרות טרור ברצועת עזה.