פומפאו ובן סלמאן
צילום: אי-פי

דיווח: פומפאו הבהיר ליורש העצר הסעודי שעתידו תלוי בפרשת חאשוקג'י

מקורבים לשר החוץ האמריקני אמרו ל-CNN כי הפגישה בין השניים הייתה קשה. בתוך כך, גורם טורקי אישר את הדיווח לפי ישנה הקלטה קולית המתארת את המתרחש בקונסוליה הסעודית
ערן זינגר
18 באוקטובר 2018
06:46

רשת CNN מדווחת הבוקר (חמישי) ששר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, הבהיר ליורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, כי עתידו כמלך סעודיה תלוי באופן בו יתנהל בפרשת העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י. מקורות המקורבים לפומפאו סיפרו כי הפגישה בין השניים שנערכה שלשום הייתה קשה, והחיוכים נועדו רק למצלמות. לפי הדיווח, שר החוץ האמריקני אמר לבן סלמאן שעליו "להשתלט על המצב" וכי בסופו של דבר כל העובדות יתפרסמו.

בתוך כך, גורם טורקי אישר ל"ניו יורק טיימס" את הדיווח בעיתון לפיו ישנה הקלטה קולית המתעדת את ההתרחשות בקונסוליה ברגעיו האחרונים של חאשוקג'י. אתמול בדקו חוקרי הזיהוי הפלילי של טורקיה את ביתו של הקונסול הסעודי באיסטנבול ואספו דגימות. רשת אלג'זירה דיווחה כי דגימות שנמצאו בקונסוליה זהות לדגימות שנלקחו מבית הקונסול, לשם על פי החשד הועברו חלקי גופתו של העיתונאי.

ב"וושינגטון פוסט" פרסמו את מאמרו האחרון של חאשוקג'י בו הזהיר כי ממשלות המזרח התיכון קיבלו חופש להמשיך ולהשתיק את התקשורת בקצב הולך וגדל. לטענתו, העולם לא מגיב באותה חריפות למהלכים כגון מעצר של עיתונאים ווהשתלטות על עיתונים.

אתמול פירסם ה"ניו יורק טיימס" תחקיר בו נטען שהחשודים ברצח ג'מאל חאשוקג'י, היו מקורבים למוחמד בן סלמאן. אחד מהחשודים היה בן לוויה קרוב של יורש העצר הסעודי, וצולם בעבר עם יורש העצר הסעודי בביקורים שונים בעולם. בין השאר, השניים נצפו ביחד השנה ביוסטון, בוסטון ובביקורו של בן סלמאן באו"ם, ונראה בחברתו במטוסים בפריס ובמדריד.

שלושה חשודים נוספים נקשרו על ידי עדים וחומרים אחרים לצוות האבטחה של יורש העצר. החשוד החמישי ברצח הוא פתולוג שמחזיק במשרות בכירות במשרד הפנים הסעודי והממסד הרפואי. לפי הרשויות בטורקיה החמישה היו נוכחים בקונסוליה הסעודית באיסטנבול בזמן העילמותו של העיתונאי. הממצא הזה מוכיח קשר ישיר בין מקרה ההיעלמות של חאשוקג'י ליורש העצר.

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));>

<div class="playbuzz" data-id="e70d7841-d32b-4be3-9a73-3f101f2480b8" data-show-share="false" data-show-info="false">>