העוצמה הצבאית המובטחת נותרה בינתיים עמוק במחסני החירום

תוצאות הסבב הקצרצר בעקבות ירי הרקטות מעזה הפתיעו רבים נוכח הצהרתו המפורשת של ראש הממשלה להגיב בעוצמה נגד חמאס, אבל מה שהוחלט בקבינט נשאר בקבינט. עדיין לא ברור אם ישראל תמתין למועד נוח בשביל פעולה צבאית ברצועה, או שתמשיך לאפשר לחמאס לקבוע את מועדי הסבבים
רועי שרון
18 באוקטובר 2018
11:43
עודכן ב 13:04

כשהסתיים סבב הלחימה הקודם ברצועת עזה, בתחילת חודש אוגוסט, ההודעה שהוציא משרד ראש הממשלה הייתה קצרה: "הקבינט הנחה את צה"ל להמשיך לפעול בעוצמה נגד גורמי הטרור". לא צוין בהודעה הזו בכמה עוצמה מדובר, אבל באותו לילה היה שקט בעזה, גם אצל גורמי הטרור.


ביום ראשון דיבר ראש הממשלה על תוצאות הסבב והשיב לביקורת נגדו. "אני לא אחשוף כאן את התוכניות המבצעיות שלנו, הן מוכנות", אמר אז. "המטרה שלנו היא להשיב את השקט לתושבי הדרום ולעוטף, והמטרה הזאת תושג במלואה". כמה שבועות לאחר מכן, סיכם צה"ל את שנת תשע"ח והעריך שהסיכוי להסלמה גבוה מהסיכוי להסדרה. מאז אותו סבב, השקט לא באמת הושב, והמטרה שצוינה בהצהרת ראש הממשלה לא הושגה.

תוצאות הסבב הקצרצר שהסתיים אתמול בבוקר הפתיעו את רובנו בעיקר אחרי ההצהרה המפורשת של ראש הממשלה נתניהו. "ישראל תגיב בעוצמה נגד חמאס", הוא הבטיח בתום סיור באוגדת עזה בתגובה לירי שתי הרקטות. אבל העוצמה המובטחת של ישראל נותרה לפחות עד כה עמוק בימ"חים. עוד מוקדם לדעת מה המרחק האמיתי בין ההכרזות של הדרג המדיני לבין פרק המעשים, ומה נשאר מההרתעה הישראלית, כי מה שהוחלט אמש בישיבת הקבינט, נשאר - לפחות עד כה - בישיבת הקבינט.

וכך, ייתכן שאמש החליט הקבינט על פעולה צבאית נגד חמאס, שתיפתח במועד שנוח לישראל ועשוי להפתיע את הצד השני. אחרי שסוללות כיפת ברזל פרוסות בכל האזורים, אחרי שצה"ל יזהה חלון הזדמנויות מבצעי.


ייתכן גם ששרי הקבינט השתכנעו אתמול מההודעה המרגשת של חמאס ושל הג’יהאד האסלאמי שידיהם לא לחצו על הכפתור ששיגר את הרקטות והם בכלל מתנגדים לירי הזה, ועוד רגע אפשר להגיע להסכם עם חמאס. הסכם שישיג בדיוק מה שתביא פעולה צבאית, כלומר שקט של כמה שנים, רק ללא ירי רקטות והרוגים.

וייתכן גם שמה שהיה הוא שיהיה, וישראל נותנת לחמאס לקבוע מתי מתחילים סבבים ומתי הם מסתיימים. שבשבוע הבא נפגוש שוב אלימות על הגדר, מטענים, חדירות, ירי רקטות עם הסברים על ארגונים סוררים והרתעה ישראלית מפוררת. ואז הפעולה הצבאית שהבטיח אתמול נתניהו תתבצע רק בפעם הבאה, כשאמא בדרום לא תספיק להבהיל את ילדיה לתוך הממ"ד, או כשמחבל שיחדור לישראל יהיה חמוש גם בנשק אוטומטי ולא רק בסכין. את התשובה נקבל ממש בקרוב.