ליברמן וצה"ל הציגו בקבינט שתי תוכניות שונות לפעולה בעזה

במהלך הדיון הלילי הארוך סביב ההסלמה בדרום, הציג שר הביטחון תוכנית אגרסיבית יותר מזו שהעלה הצבא. גלנט: "לא מתייחס לתוכן דיוני הקבינט - אבל כללי המשחק עומדים להשתנות"
גילי כהן
18 באוקטובר 2018
12:48

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, וצה"ל הציגו בקבינט שתי תוכניות מבצעיות שונות סביב ההסלמה בדרום. לכאן חדשות נודע היום (חמישי) משני מקורות כי בדיון הלילי בקבינט, הציג הצבא הצעה מדודה באופן יחסי ועניינית, בהתאם להתפתחויות בשטח – ואילו ליברמן העלה תוכנית אגרסיבית וחריפה יותר.

ליברמן דרש עוד לפני ישיבת הקבינט "להנחית מכה קשה על חמאס", וזו באה לידי ביטוי בהצגת תוכנית המבקשת מכה מקדימה ומשמעותית על חמאס. גורם המעורה בנושא אמר לכאן חדשות: "זה לא נגמר, ישראל תגיב בהתאם להתפתחויות".


בשאלה שהופנתה ללשכת שר הביטחון, אם לאור החזרה לשגרה והנחיות פיקוד העורף החדשות נדחתה תוכניתו המבצעית של ליברמן - השיבו בלשכת השר כי הם אינם מתייחסים לדיוני קבינט. מבחינת הדרג המדיני, המבחן להמשך הפעילות יהיה מחר בהפגנות השבועיות. צה"ל הונחה להתייחס בחומרה יתרה לכל אירוע של אלימות על הגדר.

בתוך כך, חבר הקבינט השר יואב גלנט התייחס היום להתפתחויות בדרום בכנס ארגון הקבלנים והבונים שנערך באילת. ״אני לא מתייחס לתוכן דיוני הקבינט, אבל אני יכול לומר דבר אחד בצורה מאוד מפורשת - כללי המשחק עומדים להשתנות", הצהיר גלנט. "אנחנו לא נקבל יותר את טרור האש וטרור הגדרות".

פיקוד העורף הודיע הבוקר על חזרה לשגרה לאחר הערכת מצב וישיבה של הקבינט המדיני-ביטחוני. הלימודים בבאר שבע ובכל יישובי הדרום נערכו היום כרגיל. השקט נשמר במהלך הלילה ולא שוגרו רקטות מרצועת עזה לעבר ישראל. 

לפי העיתון הלונדוני "אל-חיאת", מארגני הפגנות הגדר בעזה החליטו למתן את התהלוכות בימים הקרובים. בכירים פלסטינים מסרו לעיתון שההחלטה התקבלה כבר ביום שני, כדי לצמצם פגיעות בנפש בקרב המפגינים ולתת הזדמנות להצלחת מאמצי מצרים להקלת המצור על עזה.