פלסטינים בעזה מניפים דגל ליד גבול ישראל, השבוע
צילום: אי-פי

ליברמן במסר לחמאס: אם יהיה שקט בהפגנות - הדלק יחזור לרצועה

גורם פלסטיני לכאן חדשות: המשלחת המצרית הבהירה לחמאס -לא נוכל לעצור את ישראל מלתקוף בעזה אם ההפגנות על הגדר ביום שישי יהיו אלימות
כתבי כאן חדשות
18 באוקטובר 2018
21:48

שר הביטחון אביגדור ליברמן העביר מסר לחמאס שלפיו אם יהיה שקט בגבול עזה מחר (שישי) - הדלק יחזור לרצועה. הערכת אמ"ן כפי שהוצגה לקבינט אתמול גורסת כי חמאס ירסן את האלימות בגבול. אם אכן יהיה שקט, בישראל מתכוונים להחזיר את משאיות הדלק מקטאר, ייתכן שכבר ביום ראשון. לטענת שר הביטחון, בעזה צריכים לראות קשר ישיר בין השקט בגבול לבין הטבות ותמורות.


בישיבת הקבינט אתמול הציג הצבא עמדה מנוגדת לזו של שר הביטחון. שרי הקבינט דנו בשתי תכניות - זו של הצבא שהייתה מדודה ועניינית יותר, וזו של ליברמן שגרסה שיש לנקוט במכת מנע. חילוקי דעות נרשמו גם בין כמה שרים בקבינט, ביניהם נפתלי בנט ויואב גלנט, לבין ליברמן. הצהרות ליברמן בנוגע למכה קשה של חמאס נתפסת בעיני כמה מהשרים כפופוליסטית ולא מתאימה. בסופו של דבר הדרג המדיני דחה את הצעת ליברמן וקיבל את תכנית צה"ל שמקדמת תגובות חריפות יותר לאלימות בגדר.

ליברמן עצמו כתב הערב בחשבון הטוויטר שלו כי "מצער ומקומם ששרים בקבינט עושים פוליטיקה קטנה על גבו של הרמטכ"ל. לא יעלה על הדעת שחברי קבינט יאשימו את הרמטכ"ל במדיניות שהם מתווים. זו חציית קו אדום ופגיעה בביטחון המדינה". את הדברים כתב שר הביטחון בתגובה לפרסום של חברת החדשות ולפיו - שרים ביקרו את הרמטכ"ל אחרי הישיבה בקבינט ואמרו כי הוא נכשל ואפשר את ההידרדרות בעזה.

העוצמה הישראלית נותרה במחסנים / רועי שרון

גורם פלסטיני אמר לכאן חדשות כי מצרים ביקשה מחמאס לרסן את ההפגנות על הגדר בימי שישי ובלילות, ולעצור את ההפגנות בימי שני בצפון הרצועה על החוף מול זיקים - ואת ההפגנות באזור מעבר ארז בימי שלישי. חמאס אמר למצרים כי הוא מוכן לצמצם את ההפגנות בהדרגה ובכפוף להתקדמות בהקלות על עזה. המשלחת המצרית הבהירה לחמאס כי לא תוכל לעצור את ישראל מלתקוף בעזה אם ההפגנות על הגדר מחר יהיו אלימות.


טאהר א-נונו, יועצו של מנהיג חמאס איסמעיל הנייה שהשתתף היום בפגישה עם המשלחת המצרית בעזה אמר בריאיון לערוץ אל אקצה של חמאס: "אני יכול להגיד בבירור שאחינו המצרים לא ביקשו לעצור את התהלוכות. דנו בעניין ביסוס הפסקת האש בצורות שונות. ישנו קונצנזוס לאומי להמשיך את התהלוכות עד שישיגו את מטרותיהן".

בתוך כך הודיעו הזרועות הצבאיות של חמאס ושל הג'יהאד האסלאמי כי הן ערוכות להגיב על כל "תוקפנות ציונית חדשה" נגד רצועת עזה. סגן מנהיג חמאס בעזה ח'ליל אל-חיה אמר לכתבים לאחר הפגישה עם נציגי המודיעין המצרי כי הארגון לא קיבל מהמצרים שום מסרים מישראל וכי תימשך התהלוכה העממית, כלשונו, להסרת המצור מעל הרצועה. קודם לכן אמר בכיר אחר בחמאס, באסם נעים, כי הארגון פועל מול הפלגים הפלסטיניים למנוע הסלמה וינקוט צעדים תקיפים נגד כל מי שינסה לגרור את העם הפלסטיני לעימות שאינו משרת את מטרותיו.

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן, גל ברגר, רועי שרון ומשה שטיינמץ