דונלד טראמפ ומוחמד בן סלמאן
צילום: אי-פי

טראמפ: העיתונאי הסעודי כנראה מת ויהיו השלכות חמורות

נשיא ארה"ב הוסיף כי הוא ממתין לתוצאות חקירת היעלמותו של ג'מאל חאשוקג'י. ברשת ABC דווח כי שר החוץ האמריקני שמע בטורקיה את ההקלטה המתעדת לכאורה את רצח העיתונאי, זאת ימים ספורים לאחר פגישתו עם בן סלמאן. שר החוץ הטורקי הכחיש כי הקלטות הועברו לגורם חיצוני כלשהו
יותם רוזנוולד
19 באוקטובר 2018
06:28
עודכן ב 12:43

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס אמש (חמישי) לחקירת היעלמותו של העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י, ואמר כי העיתונאי כנראה מת ואם סעודיה קשורה למותו יהיו לכך השלכות חמורות. טראמפ הוסיף כי הוא ממתין לתוצאות החקירה.

ברשת ABC דווח הלילה כי שר החץ האמריקני מייק פומפאו שמע את ההקלטה המתעדת לכאורה את רצח חאשקוג'י, במהלך פגישות שקיים בטורקיה, והוא קיבל לידיו תמלול של אותה הקלטה. במשרד החוץ האמריקני הכחישו את הדיווח. עוד דווח כי גורמים בטורקיה סבורים כי חאשוקג'י נרצח בתוך מבנה הקונסוליה הסעודית באיסטנבול, לאחר מאבק שנמשך כשמונה דקות, וככל הנראה מותו נגרם מחנק.

בטורקיה גם הכחישו את הדיווח כי פומפאו שמע את ההקלטה המתעדת את רצח העיתונאי. בריאיון לרשת CNN אמר שר החוץ הטורקי מבלוט צ'אבושולו כי טורקיה לא סיפקה לשום גורם הקלטות אודיו כלשהן. צ'אבושולו הוסיף כי תוצאות החקירה המשותפת עם הסעודים יופצו באופן שקוף עם העולם. וכי לטורקיה יש ראיות ומידע שנאסף בנוגע לגורלו של העיתונאי הסעודי.

אתמול דווח ב-CNN כי פומפאו הבהיר ליורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, כי עתידו כמלך סעודיה תלוי באופן בו יתנהל בפרשת העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י. מקורות המקורבים לפומפאו סיפרו כי הפגישה בין השניים שנערכה השבוע הייתה קשה, והחיוכים נועדו רק למצלמות. לפי הדיווח, שר החוץ האמריקני אמר לבן סלמאן שעליו "להשתלט על המצב" וכי בסופו של דבר כל העובדות יתפרסמו.

ה"ניו יורק טיימס" פרסם השבוע תחקיר בו נטען שהחשודים ברצח ג'מאל חאשוקג'י, היו מקורבים למוחמד בן סלמאן. אחד מהחשודים היה בן לוויה קרוב של יורש העצר הסעודי, וצולם בעבר עם יורש העצר הסעודי בביקורים שונים בעולם. בין השאר, השניים נצפו ביחד השנה ביוסטון, בוסטון ובביקורו של בן סלמאן באו"ם, ונראה בחברתו במטוסים בפריס ובמדריד.

הלילה דווח ב"ניו יורק טיימס", מפי גורמים המעורים בנושא, כי בסעודיה שוקלים להטיל את האחריות למותו של חאשוקג'י על הגנרל אחמד עסירי, יועץ בכיר של בן סלמאן. לפי הדיווח, הסעודים צפויים לטעון כי עסירי קיבל מבן סלמאן הוראה ללכוד את חאשוקג'י לצורך חקירה - אך פירש לא נכון את ההוראה או חרג מסמכותו וגרם למות העיתונאי.

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));>

<div class="playbuzz" data-id="e70d7841-d32b-4be3-9a73-3f101f2480b8" data-show-share="false" data-show-info="false">>