המשלחת המצרית בפגישה בעזה

סגן שר המודיעין המצרי נפגש עם היועץ לביטחון לאומי

פרסום ראשון: איימן בדיע, שמונה על ידי הגנרל המצרי להיות אמון על המגעים מול חמאס וישראל, פגש את מאיר בן שבת ובכירים אחרים בשב"כ. המסר שנשא עמו - על כל הצדדים לנצור את האש ולהביא לשקט. אתמול ביקרה המשלחת המצרית גם בעזה, שם נפגשה עם ראשי חמאס ברצועה
גילי כהן ועמיחי שטיין
19 באוקטובר 2018
12:05

סגן שר המודיעין המצרי, איימן בדיע, נפגש עם היועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת ועם בכירים בשירות הביטחון הכללי על רקע המאמצים להביא לרגיעה בדרום - כך פורסם לראשונה היום (שישי) בכאן רשת ב'. אתמול הגיע בדיע, סגנו של עבאס קאמל, לביקור ברצועת עזה ובישראל. בדיע מונה על ידי הגנרל המצרי להיות אמון על המגעים בנושא מול חמאס ומול ישראל. אתמול נפגש בעזה עם ראש הלשכה המדינית של חמאס איסמעיל הנייה.

ראש המודיעין המצרי, שמוביל את המהלכים להשגת שקט באזור, דחה את ביקורו שתוכנן באזור בשל הימצאותו עם הנשיא המצרי א-סיסי ברוסיה. במקום זאת, שלח לאזור את סגנו בדיע. המסר שנשא עמו הסגן הוא שעל כל הצדדים לנצור את האש ולהביא לשקט באזור. בנוסף, אנשיו של קאמל תודרכו לא לוותר לאף אחד מהצדדים. למרות זאת, עבאס קאמל מצוי ומעודכן במתרחש וזוכה להערכה רבה מכל הגורמים: חמאס, הרשות הפלסטינית, האו"ם וישראל - בה הוא זוכה להערכה רבה אצל היועץ לביטחון לאומי ואצל ראש השב"כ.

גם שליח האו"ם ניקולאי מלאדנוב קרא לאיפוק לאור הצעדות המתוכננת בעזה היום: "אני קורא להמשיך בדרכי שלום ולהימנע מהסלמה. האו"ם עובד עם מצרים ושותפיה כדי למנוע אלימות, לטפל בכל הנושאים ההומניטריים ולתמוך בפיוס".

אתמול הגיעה המשלחת המצרית בראשות בדיע לרצועת עזה לפגישה עם ראשי חמאס ברצועה, בהם אסמעאיל הנייה. גורם פלסטיני אמר לכאן חדשות כי בדיע נפגש בשתי היממות האחרונות גם עם בכירים בישראל, לפני שנכנס לרצועה. במשלחת חברים גם מחזיק התיק הפלסטיני במודיעין המצרי, אחמד עבד אל-חאלק, ובכיר במודיעין המצרי הימאם אבו זיד.

אתמול דיווח העיתון הלבנוני "אל-אח'באר" שחמאס הודיע למצרים כי אין ביכולתו לעצור את ההפגנות על הגדר. בחמאס השיבו לבקשת קהיר למנוע הגעה של מפגינים לאזור הגדר ולעצור את הפרחת בלוני התבערה, ולפי הדיווח, מסרו כי לא ניתן להתעמת עם המפגינים. "תהלוכות השיבה הן פעילות עממית, ואי אפשר לעצור או למתן אותן – אלא אם תושבי עזה יחושו שיפור בחשמל, במים ובמשכורות", אמרו נציגי הארגון לפני הדיווח.

ביום שלישי הזהירו חברי המשלחת הביטחונית המצרית את ראשי חמאס כי אם ביום שישי יימשכו ההפגנות האלימות בגבול, ישראל תגיב בתקיפות. גורם בעזה מסר לכאן חדשות כי בשיחות בעזה עם יחיא סינואר ועם הנייה אמרו המצרים: "אתם תפסידו, תשלמו מחיר כבד וגם העם בעזה יסבול". הגורם הוסיף כי השיחות, שנמשכו כחמש שעות, היו קשות והמצרים הביעו כעס על חמאס.