מהומות בגבול עזה
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

המצרים במסר לישראל: הקלה על העזתים - תלחץ על חמאס לשמור על שקט

ליברמן אמור להכריע מחר, בהתאם למצב בשטח, אם ישראל תאפשר הכנסת דלק לעזה. אחת הדרישות של חמאס היא כניסה של פועלים פלסטינים מעזה לישראל, שהבהירה כי הדרישה הזאת לא תענה
גילי כהן וגל ברגר
19 באוקטובר 2018
22:34

מצרים העבירה מסר לישראל באמצעות סגן שר המודיעין איימן בדיע, שביקר בישראל, ולפיו אם תהיה הקלה על האזרחים ברצועת עזה, יופעל לחץ על חמאס לשקט ממשי. כך פורסם הערב (שישי) בחדשות השבוע בכאן 11. אחת הדרישות של חמאס היא כניסה של פועלים פלסטינים מעזה לישראל, שהבהירה כי הדרישה הזאת לא תענה.ליברמן אמור להכריע מחר, בהתאם להתפתחויות בשטח, אם ישראל תאפשר הכנסת דלק לעזה. בדרג המדיני ציינו כי חמאס פעל בריסון והוריד את ההתקפות על הגדר. "בניגוד לאירועים קודמים, כוחות חמאס דחפו אנשים אחורה והם כנראה הבינו את המסר", נאמר.

ההבנה בקרב הגורמים ששוחחו עם המתווכים בין ישראל ששוחחו עם במתווכים בין ישראל לבין חמאס היא שמצרים היא דמות משמעותית, אך הם מוגבלים. "לאף אחד מבין הסבבים האחרונים לא קדמו כל כך הרבה שבועות וחודשים של מגעים אינטנסיבים לרגיעה", אמר גורם המעורה בנושא לכאן חדשות.

כתוצאה מהמגעים, הוכנסו לעזה משאיות דלק במימון של קטר. ישראל מחשיבה זאת כהישג אסטרטגי לחמאס בציר העוקף את יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן באישור של האו"ם. כעת דנים באפשרות שקטר תשלם גם את המשכורות של אנשי חמאס בעזה.


כעשרת אלפים פלסטינים הגיעו היום לחמישה מוקדים לאורך גדר המערכת בגבול עם רצועת עזה. חלקם הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר הגדר. הפלסטינים שלחו ילדים לטפס על הגדר ולחתוך אותה. בצפון הרצועה טיפסו כמה נערים על הגדר ויידו אבנים לעבר רכב של צה"ל. כוחות הביטחון השתמשו בירי ובגז מדמיע נגד המתרפעים. הפלסטינים דיווחו על 130 פצועים.

בצה"ל ציינו הערב כי האלימות בגבול הייתה נמוכה משמעותית ביחס לשבועות האחרונים והפרות הסדר היו קצרות, ולא נמשכו יותר משעה וחצי. צויין גם כי כמות המטענים והרימונים שהושלכו לעבר הכוחות הייתה נמוכה יחסית. 

בכאן רשת ב' פורסם לראשונה כי סגן שר המודיעין המצרי נפגש עם היועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת ועם בכירים בשירות הביטחון הכללי על רקע המאמצים להביא לרגיעה בדרום. אתמול הגיע בדיע, סגנו של עבאס קאמל, לביקור ברצועת עזה ובישראל. בדיע מונה על ידי הגנרל המצרי להיות אמון על המגעים בנושא מול חמאס ומול ישראל. אתמול נפגש בעזה עם ראש הלשכה המדינית של חמאס איסמעיל הנייה.

ראש המודיעין המצרי, שמוביל את המהלכים להשגת שקט באזור, דחה את ביקורו שתוכנן באזורבשל הימצאותו עם הנשיא המצרי א-סיסי ברוסיה. במקום זאת, שלח לאזור את סגנו בדיע. המסר שנשא עמו הסגן הוא שעל כל הצדדים לנצור את האש ולהביא לשקט באזור. בנוסף, אנשיו של קאמל תודרכו לא לוותר לאף אחד מהצדדים. למרות זאת, עבאס קאמל מצוי ומעודכן במתרחש וזוכה להערכה רבה מכל הגורמים: חמאס, הרשות הפלסטינית, האו"ם וישראל - בה הוא זוכה להערכה רבה אצל היועץ לביטחון לאומי ואצל ראש השב"כ.