הקונסוליה הסועדית באיסטנבול
צילום: אי-פי

טורקיה: לא נאפשר לטייח את נסיבות מותו של העיתונאי הסעודי

דובר מפלגת השלטון התייחס להסבר הסעודי ואמר כי לא יסכימו "להשאיר פינות אפילות בחקירה". מצרים, איחוד האמירויות ובחריין שיבחו את עמדתו של מלך סעודיה. משרד החוץ בלונדון אמר כי הוא בוחן את צעדיו
ערן זינגר ומואב ורדי
20 באוקטובר 2018
14:56

ההודאה הסעודית היום (שבת) ברצח העיתונאי ג'מאל ח'אשוקג'י בקונסוליה באיסטנבול, בתום שבועיים של הכחשות נמרצות, עוררה סערה מסביב לעולם. טורקיה הבהירה כי לעולם לא תאפשר לאיש לטייח את נסיבות מותו של העיתונאי הסעודי. דובר מפלגת השלטון, "מפלגת הצדק והפיתוח", אמר כי חשיפת האמת היא חוב של כבוד בעבור טורקיה. "איננו מאשימים מראש איש, אבל לא נסכים להשאיר פינות אפילות בחקירה", ציין הבכיר.

בתוך כך, בעלות בריתה של סעודיה בעולם הערבי ממהרות להתייצב לצד בית המלוכה הסעודי בעקבות הודעתו כי ח'אשוקג'י מת במהלך קטטה בתוך הקונסוליה והחלטתו להדיח מתפקידם כמה בכירים במשטר בריאד. משרד החוץ במצרים אמר כי הצעדים הנחושים והאמיצים שנקט סלמאן מלך סעודיה עולים בקנה אחד עם הכבוד שהמלך רוחש לחוק ולצדק. גם איחוד האמירויות במפרץ ובחריין משבחות את עמדתו של מלך סעודיה.

בריטניה והולנד הגיבו במתינות על ההודעה הסעודית. משרד החוץ בלונדון אמר כי הוא בוחן את צעדיו הבאים והדגיש כי הוא מצפה שסעודיה תמצה את הדין עם האחראים למעשה הנורא. ראש ממשלת הולנד, מארק רוטה, אמר כי עדיין רב הנסתר וקורא להמשיך לחקור ביסודיות את הפרשה.

הלילה אישרה סעודיה את מותו של ח'אשוקג'י בקונסוליה הסעודית באיסטנבול. על פי הגרסה שפרסמו הסעודים, נאמר כי "ויכוח שפרץ בין הנוכחים בקונסוליה לבין ח'אשוקג'י הפך לחילופי מהלומות שהובילו למותו של האיש". בהודעה אין אזכור לעינויים שעבר האיש או לטענה שגופתו בותרה.

ברשת "אל-ערביה" דווח כי החשודים במעורבות במותו של ח'אשוקג'י ניסו להסתיר את דבר מותו בקונסוליה. על פי הדיווח, החשודים נשלחו לשכנע את העיתונאי לשוב לסעודיה, פרץ ביניהם ויכוח שהפך לקטטה - ואז ח'אשוקג'י מת. בדיווח נטען כי החשודים הוליכו שולל את הרשויות בריאד וטענו כי העיתונאי יצא בשלום מהקונסוליה, בניסיון לחמוק מאחריות למעשה.

מלך סעודיה הורה להדיח חמישה בכירים סעודים, בהם סגן ראש המודיעין הכללי אחמד עסירי והיועץ בלשכת המלך סעוד אלקחטאני. ברשת CNN דווח כי בכיר בצבא הסעודי פוטר ו-18 נעצרו בחשד למעורבות בפרשה. יורש העצר מוחמד בן סלמאן יעמוד בראש ועדה שתחקור את נסיבות הרצח. המלך סלמאן הביע צער על מותו של ח'אשוקג'י והבטיח לעשות הכל כדי להגיע לחקר האמת.