חאן אל אחמר
צילום: ויסאם השלמון, פלאש 90

אחרי דחיית פינוי חאן אל-אחמר: שרי הקבינט זומנו לישיבה

נתניהו אמר: "חאן אל אחמר יפונה - זו המדיניות". בבית היהודי ממשיכים לגנות את ההחלטה לדחות את פינוי הכפר הבדואי, וח"כ סמוטריץ' הצהיר כי ייעדר מהצבעות המליאה כמחאה: "אני מעריך שאם תיווצר תסיסה בקואליציה רה"מ יהיה קשוב לה"
מערכת כאן חדשות
21 באוקטובר 2018
09:39

הקבינט המדיני ביטחוני זומן הבוקר (ראשון) לישיבה, שתתקיים מאוחר יותר היום, על רקע דחיית פינוי הכפר הבדואי חאן אל אחמר. בפגישתו עם שר האוצר האמריקני התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לנושא, והצהיר כי הכפר הבדואי יפונה: "חאן אל אחמר יפונה, זה המדיניות שלנו. לא אדחה על להודעה חדשה. ניתן זמן לנסות ולפנות בהסכמה והדבר ייקבע על ידי הקבינט ".

בבית היהודי ממשיכים לגנות את את ההחלטה שהתקבלה אמש לדחות את הפינוי. יו"ר הבית היהודי, שר החינוך נפתלי בנט, התייחס הבוקר לדחיית הפינוי וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "חאן אל אחמר יפונה. מדובר בבנייה בלתי חוקית שהריסתה אושרה בבג"ץ. במדינת חוק אוכפים את החוק גם אם הקהילה הבין-לאומית מתנגדת ומאיימת. מפלגת הבית היהודי תוודא שאכן כך יקרה".


ח"כ מהבית היהודי ושר החקלאות אורי אריאל אמר: "לא ייתכן שאכיפה תתבצע רק כלפי יישובים יהודיים. זוהי פגיעה משמעותית בריבונות ומשילות של ממשלת ימין בישראל. אני קורא לראש הממשלה לחזור בו מההחלטה ולפנות את מאחז חאן אל אחמר עוד השבוע כפי שנקבע. ממשלה ימנית והחלטות לאומיות ולא ממשלת ימין עם כניעה לשמאל".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' אף אמר הבוקר בריאיון לתוכנית "קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב', כי במחאה על ההחלטה, הוא מתכוון להיעדר מחר מהצבעות המליאה. "אני מתכוון לצאת לסיור באזור חאן אל אחמר ולהיעדר מההצבעות, וקראתי לחבריי בימין להצטרף אליי", אמר סמוטריץ'. "אם עשרה חברי כנסת ייעדרו מחר והקואליציה תיאלץ למשוך את הצעות החוק שלה זה צעד משמעותי וראשוני. נמשיך להיאבק עד פרישה מהקואליציה. אני מעריך שאם תיווצר תסיסה בקואליציה ראש הממשלה יהיה קשוב לה".

עוד אמר סמוטריץ': "זה הקרב על האזור הזה שאנחנו מנהלים במשך הרבה שנים. חבל שמגיעים לדקה ה-90 וברגע האחרון מישהו נותן ברקס, זו כניעה מבישה לממשלה הגרמנית. זה מייצר תחושה רעה מאוד של אפליה בין יהודים לערבים.

"התושבים הודו במסגרת ההליך האחרון שהם מוכנים לקחת את אחת ההצעות של המדינה. הרשות הפלסטינית רוצה שהם יישארו במרחב אדומים, מרחב אסטרטגי עבורם. זה המרחב שיקבע אם תהיה מדינה פלסטינית עם רצף טריטוריאלי מצפון לדרום או רצף יהודי ממזרח למערב. ההתנגדות שלנו להישארות תושבי חאן אל אחמר במרחב הזה היא בעיה אסטרטגית להקים יישוב ערבי חדש".

מנגד, בשמאל בירכו על החלטת הממשלה לדחות את הפינוי. יו"ר מרצ תמר זנדברג אמרה בריאיון ל"קלמן-ליברמן" כי "המדינה החליטה ברגע האחרון לעשות את הדבר הנכון, ונגד זה הימין יוצא בתופים ובמחולות".

עוד אמרה זנדברג: "ברמה האנושית מדובר בקהילה בדואית שנמצאת מחוץ לגבולות ישראל ולתושבים אין זכות הצבעה. מהמקומות האומללים במרחב שלנו. הפינוי המתוכנן הוא אחד הדברים האכזריים ביותר. הקהילה לא משתתפת בהחלטות. עכשיו מתכוונים לקבל את הפתרון שהוצע על ידי התושבים עצמם אחרי שדחו אותו. היה פתרון של העתקה שהוצע על ידי התושבים ונדחה על ידי המדינה.

"ברמה המדינית – בסוף יש שאלה אחת על הפרק – האם נגיע להסדר מדיני ופתרון שתי מדינות, או נמשיך במציאות אלימה של כיבוש? מדובר באנשים שנמצאים במיקום הזה, והשאלה היא האם המדינה תעשה משהו אכזרי אנושית, אסור לפי המשפט הבין-לאומי ושגוי מדינית ואסטרטגית".