דליה רבין, ארכיון
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

דליה רבין: יש מגמות הסתרה והשכחה לרצח

בתו של ראש הממשלה שנרצח לפני 23 שנים התייחסה למחקר שלפיו עבור 53% מהנשאלים מדובר ביום רגיל: "קשה היה לי שלא להזדעזע. הרצח צריך להיות חרוט ומוכר לכל ילד במדינה"
הבוקר הזה
21 באוקטובר 2018
10:57
עודכן ב 11:36

ברחבי הארץ מציינים היום (ראשון) את יום הזיכרון לרצח ראש הממשלה יצחק רבין, שהתרחש לפני 23 שנים. בתו של רבין, דליה, אמרה בריאיון לאריה גולן בתכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב' כי "יש מגמות של השכחה והסתרה ואנשים שלא רוצים שיזכרו את זה".

האזינו לריאיון עם דליה רבין בכאן רשת ב'

"רצח של ראש ממשלה, בפן הלאומי, צריך להיות חרוט וידוע ומוכר לכל ילד ונער במדינת ישראל", אמרה רבין, והתייחסה גם למחקר לפיו עבור 53% מהנשאלים יום הרצח הוא יום רגיל לגמרי, יום של חול. "קשה היה לי שלא להזדעזע, אבל כנראה שזה מה יש, ובשביל זה אנחנו כאן עם העמידה שלנו שיהיו טקסים בבתי הספר וביחידות הצבאיות ויש חוק שמחייב את זה. אין לי אלא לקוות שהאנשים יגיעו להבנה שזה לא יום רגיל. זה לטובת הדמוקרטיה שלנו".

רבין נשאלה האם המציאות כפי שאנחנו מכירים אותה היום הייתה שונה אם אביה לא היה נרצח. "כבתו הבלתי אובייקטיבית אני מאמינה שהדברים היו נראים אחרת", ענתה. "קשה מאוד לצייר בבירור איך זה היה נראה כי זה לא היה תלוי רק בנו. היה לנו פרטנר שאנחנו יודעים שהוא בעייתי. כבר אז עם הטרור המשתולל הם לא הביאו את כל הסחורה. אך בדבקות במטרה, באמונה שלו שזה מה שצריך לישראל – היינו נראים אחרת".

"הימין שולט ונתמך על ידי רוב תושבי מדינת ישראל", סיכמה רבין. "אבל זה לא בהכרח משוואה לגמרי שווה שהמורשת איננה והמורשת נרצחה. אין לי אלא לקוות שזה לא כך".