ג'מאל ח'אשוקג'י
צילום: אי-פי

בכיר סעודי: "חאשוקג'י מת בשל טעות הצוות שנשלח לשכנעו לשוב לסעודיה"

סוכנות הידיעות רויטרס מביאה גרסה מעודכנת של הסעודים להתרחשות בקונסוליה שבמהלכה מת העיתונאי הבכיר. לדברי הגורם הבכיר חרגו חברי הצוות מסמכויותיהם והשתמשו באלימות
עמרי חיים
21 באוקטובר 2018
12:26

גורם סעודי בכיר אומר היום (ראשון) לסוכנות הידיעות רויטרס כי העיתונאי הסעודי ג'מאל ח'אשוקג'י מת בגלל טעות, כלשונו, שעשה צוות המשא ומתן שנשלח לשכנע אותו לשוב לסעודיה. לדבריו, חברי הצוות חרגו מסמכויותיהם והשתמשו באלימות.

הבכיר הסעודי טוען כי הממונה על המבצע הסתמך על הנחייה קודמת שניתנה לגורמים שתפקידם להשיב אנשי אופוזיציה לסעודיה. הוא הוסיף כי הבלבול שאחז בצוות, לאחר מותו, גרם להם לטייח את המקרה ולנסות ולהציג מצג שווא כאילו ח'אשוקג'י עזב את הקונסוליה בלי פגע.

אתמול אישרה סעודיה את דבר מותו של ג'מאל ח'אשוקג'י, בקונסוליה הסעודית באיסטנבול. על פי הגרסה שפרסמו הסעודים בהודאתם, נאמר כי "ויכוח שפרץ בין הנוכחים בקונסוליה לבין ח'אשוקג'י הפך לחילופי מהלומות שהובילו למותו של האיש". בהודעה אין אזכור לעינויים שעבר האיש או לטענה שגופתו בותרה.

ברשת אלערביה דווח כי החשודים במעורבות במותו של ח'אשוקג'י ניסו להסתיר את דבר מותו בקונסוליה. על פי הדיווח, החשודים נשלחו לשכנע את העיתונאי לשוב לסעודיה, פרץ ביניהם ויכוח שהפך לקטטה - ואז ח'אשוקג'י מת. בדיווח נטען כי החשודים הוליכו שולל את הרשויות בריאד וטענו כי העיתונאי יצא בשלום מהקונסוליה, בניסיון לחמוק מאחריות למעשה.

ההודאה הסעודית בתום שבועיים של הכחשות נמרצות, עוררה סערה. טורקיה הבהירה כי לעולם לא תאפשר לאיש לטייח את נסיבות מותו של העיתונאי הסעודי. דובר מפלגת השלטון, "מפלגת הצדק והפיתוח", אמר כי חשיפת האמת היא חוב של כבוד בעבור טורקיה. "איננו מאשימים מראש איש, אבל לא נסכים להשאיר פינות אפילות בחקירה", ציין הבכיר. 

מאידך גיסא מסר משרד החוץ במצרים כי הצעדים הנחושים והאמיצים שנקט סלמאן מלך סעודיה עולים בקנה אחד עם הכבוד שהמלך רוחש לחוק ולצדק. גם איחוד האמירויות במפרץ ובחריין משבחות את עמדתו של מלך סעודיה.

בריטניה והולנד הגיבו במתינות על ההודעה הסעודית. משרד החוץ בלונדון אמר כי הוא בוחן את צעדיו הבאים והדגיש כי הוא מצפה שסעודיה תמצה את הדין עם האחראים למעשה הנורא. ראש ממשלת הולנד, מארק רוטה, אמר כי עדיין רב הנסתר וקורא להמשיך לחקור ביסודיות את הפרשה.