רון חולדאי
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

חולדאי נגד רגב: "נממן את מי שייפגע מחוק הנאמנות בתרבות"

ראש עיריית תל אביב-יפו אמר בריאיון לכאן רשת ב' כי יעשה כל שביכולתו לעזור לאמנות, "גם כשהיא מבקרת ותוקפת". הוא תקף גם את שר התחבורה כץ: "לא מסוגל להתמודד עם דברים מורכבים"
בחצי היום
21 באוקטובר 2018
13:49

ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי, תוקף היום (ראשון) את חוק הנאמנות בתרבות שעולה לאישור הממשלה ואומר כי עיריית תל אביב תממן ככל הניתן את מי שנפגע מהחוק. בריאיון לאסתי פרז  בתכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב', אמר חולדאי: "נעשה כל שבידינו במסגרת החוק למנוע את הצנזורה הזו וככל הניתן לממן כאלטרנטיבה את מי שנפגע. אעשה כל שביכולתי לעזור לאמנות גם כשהיא תוקפת". לדבריו,"לתת לשר התרבות להיות הצנזור של התרבות זה אנטי דמוקרטיה".

חוק הנאמנות בתרבות בא לשלול תקציב מגופים שיוגדר כי בפעילותם הם חותרים תחת ערכי המדינה וסמליה. שרת התרבות והספורט, מירי רגב, התייחסה הבוקר לדיון הצפוי בוועדת השרים על החוק: "החוק ישים קו מאוד ברור בין חופש הביטוי לחופש ההסתה. הגיע הזמן שמוסדות תרבות יבינו – חופש הביטוי והאומנות כן, חופש ההסתה – לא".

ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי, תקף בתכנית גם את שר התחבורה, ישראל כץ, והאשים אותו כי הוא אינו מטפל בשום נושא מורכב. "הוא בזבז תקציבים על פרוייקטים ראוותניים שתורמים רק לזה שמהירות הנסיעה יורדת במטרופולין גוש דן באופן קבוע, אמר חולדאי. "אין נתיבי תחבורה ציבורית לאוטובוסים. הכול ברדק. אין שליטה במערכת התחבורה בישראל כי השר לא מסוגל להתמודד עם דברים מורכבים. כולל סוגית האופניים החשמליים שהזהרתי ממנה לפני שנים".

חולדאי העריך כי ימשיך לכהן כראש עיריית תל אביב גם בחמש השנים הקרובות. על יריבו במירוץ, אסף זמיר, אמר חולדאי: "מי שלא ניהל אף פעם יש בעיה להמר עליו ולתת לו לנהל". על הקמפיין שמנהל נגדו מתמודד אחר, אסף הראל, אמר: "הוא מצחיק אותי, כי הוא לא למד את המטריה. עשאתה סטנדאפיסט אז אתה עושה סטנדאפ ואני לא מתייחס לסטנדאפ".

על סוגיית המסתננים והפליטים בתל אביב אמר חולדאי כי את הבעיה הקשה בעיר גרמה הממשלה ש"לקחה את הפליטים האלה באוטובוסים ושפכה אותם כאן. הממשלה לא שותפה בטיפול בהם. ההתנגשות בין אוכלוסיות חלשות היא בעיה קשה. פוליטיקאים חיצוניים מגיעים הנה, מעוררים גזענות ומשאירים אותי עם הבעיה. 20 אלף תושבים שאם היו מפוזרים במדינת ישראל לא היו מרגישים אותם בכלל. ראש הממשלה הביא החלטה מצויינת וחזר בו כעבור 12 שעות. זו מנהיגות?"

על האלימות בחברה הערבית ביפו וטענות תושבים על כך שאינו עושה די כדי להילחם בתופעה אמר חודלאי: ה"שקעתי ביפו, שיקמתי רחובו והקמתי בתי ספר. יש לנו בעיה כללית בישראל של אלימות בחברה הערבית בכלל וגם ביפו. כל פעם שבאים אלי בזעקה והמשטרה נכנסת בכוח ליפו, כעבור שבוע כל קהילה מבקשת ממני תוציאו את המשטרה מיפו. למה? כי אז גם האנשים הנורמטיביים סובלים. יש בעיות קשות בחברה הערבית ויש בעיות עם המשטרה שלא מצליחה למגר את אלימות בחברה הערבית. אני כראש עירייה סופג את הבעיות וצריך לטפל בהן. אין לי לכי לטפל באלימות עצמה כי יש משטרה שזה תפקידה אבל אני משתף פעולה באופן ישיר".

מהשרה מירי רגב נמסר בתגובה לדברי חולדאי: "השרה מציעה לרון חולדאי להתרכז בבחירות שלו ולא בדברים שאינם בתחום אחריותו״.

מלשכתו של השר כץ נמסר בתגובה: "חולדאי יוזם עימות פוליטי מלאכותי על רקע הבחירות העירוניות הקרובות כדי לנסות לקושש קולות על רקע מצבו המחמיר בסקרים. חולדאי אחראי ישירות לכך שת"א היא העיר הפקוקה ביותר בעולם המערבי וזאת בשל מחדליו והעובדה שלא קידם ומנע בעבר מערכות להסעת המונים בעיר. לעומתו השר כץ הוציא לפול את עבודות הרכבת הקלה בת"א, קידם מיזמים נוספים רבים שהם פתרון לבעיית הפקקים בגוש דן נוסף למדיניות השמיים הפתוחים".