נהריים
צילום: יעקב לדרמן, פלאש 90

ירדן דורשת בחזרה שטחים שהחכירה לישראל במסגרת הסכם השלום

בהודעת המלך עבדאללה נמסר כי ירדן מבטלת את הסכם החכירה של השטחים, סמוך לנהריים וצופר בעמק הירדן, שתקף ל-25 שנה והיה אמור להתחדש אוטומטית לולא הודעת הירדנים. גורמים רשמיים בישראל לכאן חדשות: מאוכזבים מהדברים. נתניהו: "ניכנס למשא ומתן עם ירדן להארכת ההסדר הקיים"
ערן זינגר וגילי כהן
21 באוקטובר 2018
14:57
עודכן ב 16:01

ירדן העבירה היום (ראשון) הודעה לישראל, לפיה היא מסיימת את הסכם החכירה עם ישראל על השטחים אל-באקורה ואלר'מר, שנמצאים סמוך לצופר ונהריים בעמק הירדן. משרד החוץ הירדני מסר למקבילו הישראלי שני מזכרים בדבר ההחלטה על סיום ההסכם, שנחתם עם חתימת הסכם השלום בין המדינות ב-1994. 

בנספח הסכם השלום נקבע כי השטחים יוחכרו ל-25 שנה, ויחודש אוטומטית לתקופה זהה, אלא אם כן ניתנת הודעה מוקדמת של שנה על פקיעת תוקף על-ידי אחד הצדדים, כפי שנעשה כעת על ידי ירדן. לפיכך, ההסכם יסתיים בעוד שנה, לפי בקשת הירדנים.

בהודעת עבדאללה מלך ירדן נמסר כי מדובר בשטחים של הממלכה וכי ירדן תשמור על ריבונותה בכל שטחיה. הוא הוסיף כי העדיפות העליונה בתנאים האזוריים הקשים היא להגן על האינטרסים של הירדנים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לדברים: "ניכנס למשא ומתן עם ירדן להארכת ההסדר הקיים", אמר בטקס האזכרה הממלכתי לזכרו של ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין. בהמשך היום תתכנס הממשלה הירדנית לישיבה דחופה על מנת לדון בביצוע של החלטת המלך בעניין אלבאקורה ואלר'מר. 

בישראל הופתעו לשמוע על ההחלטה הירדנית. גורמים רשמיים אמרו לכאן חדשות כי מדובר באכזבה בשל היחסים המיוחדים בין שתי המדינות. לפי הערכות בישראל, הודעת ירדן הגיעה בעקבות לחץ פנים-פוליטי משמעותי.

מהמועצה האזורית עמק הירדן נמסר: "אנחנו פועלים כעת בכפוף להנחיות ממשרד החוץ והגורמים המוסמכים. כרגע איננו מורשים להגיב אלא לאחר שהגורמים המוסמכים יאמרו את דברם. כרגע ניתן רק לדווח שראש המועצה האזורית עמק הירדן, עידן גרינבאום, עומד בקשר עם גורמים בכירים במשרד החוץ. המועצה הגיבה בהפתעה על הידיעות בנוגע להחלטה של הממלכה השכנה, שעימה יש לנו קשרים יומיומיים מצויינים".

חברת ועדת החוץ והביטחון, ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני), אשר עבדה עם ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין בעת חתימת ההסכם כי "זהו כישלון למדיניות החוץ של ראש הממשלה נתניהו. עצוב לשמוע כי דווקא היום מכל הימים, מחליט המלך עבדאללה שלא להאריך את הנספח החשוב להסכם. הייתי שם כשנחתם ההסכם ההיסטורי לטובת שני העמים. לצערי נראה שהדבר הוא תוצר של מאבק כוחות במקום הידברות בין שתי המדינות, והמשך התעלמותו של נתניהו מהסוגיה הפלסטינית".

יו"ר הפרלמנט הירדני, עאטף א-טראונה, בירך על הודעת מלך ירדן ואמר כי "זהו ניצחון של הרצון החופשי של הירדנים לשוב לאל-באקורה ואלר'מר. המשילות הירדנית באה לידי ביטוי בהובלת המדינה לעבר ההחלטה הנכונה".