מלך ירדן עבדאללה
צילום: אי-פי

גורמים ירדנים על ביטול הנספחים: "נתקלנו במדיניות עיקשת של ישראל"

העיתון "אל-חיאת" ציטט גורמים בעמאן שסיפקו לראשונה הסבר להחלטת המלך שלא להאריך את נספחי החכירה. לדבריהם, "אפשר היה לגלות יותר גמישות - אך ירדן נתקלה בצעדים חד-צדדיים בעניין ירושלים והמקומות הקדושים"
ערן זינגר
22 באוקטובר 2018
07:42

גורמים מדיניים ירדנים אמרו הבוקר (שני) לעיתון "אל-חיאת" כי בעמאן יכולים היו להפגין יותר גמישות סביב חידוש הנספחים בהסכם השלום עם ישראל, הנוגעים לחכירת צופר ונהריים – אך נתקלו "במדיניות העיקשת של ממשלת הימין בישראל". הגורמים ציינו את "הצעדים החד-צדדיים של ישראל בעניין ירושלים והמקומות הקדושים".


הפרסום הבוקר מהווה נימוק ראשון מאז החלטת המלך עבדאללה שנמסרה אמש, שהוגדרה בישראל כמאכזבת. פעילים ירדנים קראו מאז ברשתות החברתיות לקיים עצרות להבעת "אהבה ותמיכה במלך" בעקבות החלטתו שלא להאריך את נספחי החכירה עם ישראל.

השר וחבר הקבינט זאב אלקין הגיב היום להחלטה הירדנית, ואמר בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב': "אני חושב שהצעד נובע מצרכים פנים-ירדניים. זה ניסיון של המלך עבדאללה לצבור נקודות. אני לא חושב שיש סיכוי לביטול הסכם השלום, כי ירדן מרוויחה ממנו".


אתמול התייחס ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להודעת ירדן שלפיה היא מסיימת את הסכם החכירה עם ישראל על השטחים אל-באקורה ואלר'מר, סמוך לצופר ונהריים בעמק הירדן. "ניכנס למשא ומתן עם ירדן להארכת ההסדר הקיים", אמר בטקס האזכרה הממלכתי לזכרו של ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין. 

האזינו לשר אלקין מגיב לדרישה הירדנית בכאן רשת ב'

בישראל הופתעו לשמוע על ההחלטה הירדנית. גורמים רשמיים אמרו לכאן חדשות כי מדובר באכזבה בשל היחסים המיוחדים בין שתי המדינות. לפי הערכות בישראל, הודעת ירדן הגיעה בעקבות לחץ פנים-פוליטי משמעותי.