יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן ושר החוץ האמריקני
צילום: אי-פי

סעודיה: לא נשתמש בנפט כדי להעניש את המערב על פרשת העיתונאי

שר האנרגיה של הממלכה הבהיר כי ארצו לא מתכוונת לשחזר החרם מ-1973: "לא מערבים פוליטיקה ונפט". המלך הסעודי ויורש העצר שוחחו בטלפון עם בנו של ח'אשוקג'י והביעו תנחומים על מותו
ערן זינגר ונורית יוחנן
22 באוקטובר 2018
09:50

שר האנרגיה של סעודיה, ח'אלד אלפאלח, הבהיר היום (שני) כי לארצו אין שום כוונה להשתמש בנפט כדי "להעניש את המערב" על ההתנהלות סביב פרשת מות העיתונאי ג'מאל ח'אשוקג'י.

בריאיון לסוכנות הידיעות TASS, נשאל השר הסעודי אם ארצו שוקלת לשחזר את החרם הסעודי שהוטל על צרכנים במערב בשנת 1973. אלפאלח השיב כי סעודיה היא "מדינה אחראית מאוד, ולא נוהגת לערב בין פוליטיקה ונפט".

הלילה דווח כי המלך הסעודי סלמאן ובנו, יורש העצר מוחמד בן סלמאן, שוחחו בטלפון עם בנו של העיתונאי, סלאח ח'אשוקג'י, ומסרו את תנחומיהם על מותו. לפי הפרסום של סוכנות הידיעות הסעודית הרשמית, בנו של העיתונאי שנרצח באיסטנבול הודה לשניים על השיחות. מאז היעלמות העיתונאי, נפוצו דיווחים על כך שהבן אינו מורשה לצאת משטח סעודיה.

הלילה נערכה שיחת טלפון נוספת, בין נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, לבין נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן. לפי הדיווחים, השניים דנו בנושא מותו של העיתונאי ח'אשוקג'י והדגישו את הצורך לפרסם את כל נסיבות מותו.

גורם סעודי בכיר אמר אתמול לסוכנות הידיעות רויטרס כי ח'אשוקג'י מת בגלל טעות, כלשונו, שעשה צוות המשא ומתן שנשלח לשכנע אותו לשוב לסעודיה. לדבריו, חברי הצוות חרגו מסמכויותיהם והשתמשו באלימות.