עמדות תצפית של חיזבאללה
צילום: דובר צה"ל

צה"ל חשף עמדת תצפית נוספת של חיזבאללה בדרום לבנון

הצבא פרסם תמונות של עמדת תצפית שאותה מפעיל הארגון השיעי כקילומטר אחד מהגבול, במסווה של ארגון סביבה אזרחי. גורם בכיר בפיקוד הצפון: "הם חושבים שצה"ל לא מודע לפעילות ומונעים מכוחות האו"ם לבדוק במרחב"
כרמלה מנשה ומשה שטיינמץ
22 באוקטובר 2018
14:59

צה"ל חשף לאחרונה עמדת תצפית שמפעיל חיזבאללה בדרום לבנון, במסווה של הארגון הסביבתי האזרחי "ירוק ללא גבולות" – כך הותר היום (שני) לפרסם. העמדה, במרחק של כקילומטר מהגבול עם ישראל, מצטרפת לחמש עמדות תצפית שהצבא חשף כבר בשנה שעברה, ופועלים בה אנשי חיזבאללה שמתצפתים על תנועת כוחות צה"ל בלבוש אזרחי.

גורם בכיר בפיקוד הצפון אמר היום: "חיבזאללה משתמש בעמדות כמעין סיפור כיסוי עבור פעילותו במרחב. זה לא ארגון ירוק של שומרי יער, אלא חסות של חיזבאללה שמשתמש בארגון. חיזבאללה חושב שצה"ל לא מודע לפעילות ומונע מכוחות האו"ם לבדוק במרחב הזה".

הוא ציין כי אנשי כוח יוניפי"ל של האו"ם אינם נכנסים לבדוק את העמדה, בשל טענת חיזבאללה שמדובר בשטח פרטי – ובכך הארגון מונע את אכיפת החלטה 1701. "נמשיך לעקוב בכל עת במרחב ולא נאפשר פגיעה מהצד הזה של האויב, במיוחד השימוש הציני בארגון ירוק", אמר הגורם.

לדבריו, "ברגע שאנחנו מפרסמים על חשיפת העמדה, חיזבאללה יודע ומתנהל בהתאם כדי להקשות על יוניפי"ל. יוניפי"ל מנסה בכל כוחו לפעול, הוא מבין שזה נושא חשוב ואנחנו לוחצים עליו כדי לממש את החלטת האו"ם".

לפני שלושה חודשים פרסם דובר צה"ל שני סרטונים שבהם נראים מחבלים של חיזבאללה מתצפתים על ישראל ואוספים מידע במסווה של ארגון "ירוק ללא גבולות", המצהיר שפעילותו היא למען איכות הסביבה. בסרטון הראשון נראות תמונות של אנשים השייכים לארגון הטרור ואף תמונה של מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה משתתף בפעילות של הארגון הירוק.

לפי דובר צה"ל, חיזבאללה מצליח לשמור על חשאיות בעזרתו של צבא לבנון, שמתריע בפני הארגון כשמגיעה ביקורת של יוניפי"ל. בסרטון השני נראה מערך האיסוף של חיזבאללה בדרום לבנון - שני מחבלים שנצפו בעת שאספו מודיעין על ישראל ופרטיהם מופיעים בסרטון. עוד ניתן לראות מפות ותמונות המעידות על תוואי הפעילות של הארגון בסמוך לגבול.