מפגינים בעזה
עבד אל ראחים חאטים (פלאש 90)

מסתמן: קטר תממן את ההסדרה בין ישראל לחמאס

פרסום ראשון: על פי ההסכמות המתגבשות, מדינת המפרץ תעביר לעזה כספים לצורך תשלום משכורות לאנשי חמאס ולצורך הזרמת דלק. התנאי המקדים של ישראל: הפסקה מוחלטת של ההפגנות על הגדר
גילי כהן
22 באוקטובר 2018
20:16

קטר עשויה לממן את ההסדרה בין ישראל וחמאס. לפי מתווה ההסדרה המתגבש ברצועת עזה בין ישראל לחמאס, שנחשף הערב (שני) ב"חדשות הערב" בכאן 11, ההפגנות שמארגנים אנשי חמאס על הגדר יופסקו. בתמורה תאפשר ישראל את הזרמת כספי המשכורות והדלק שמממנת קטר לרצועת עזה.

מגעים נמרצים לארגן ביקור של ראש ה-CIA החדשה ברמאללה. הביקור יכול ללמד על קשר שנמצא בפריחה - קשר שלא הושפע מהנתק בין הרשות הפלסטינית לממשל טראמפ @galberger #חדשותהערב pic.twitter.com/76H588K4Yo

בישראל מעריכים כי הרשות הפלסטינית תגיב להסדר המתגבש בין ישראל לחמאס ותפסיק לחלוטין את תשלום המשכורות לאנשי חמאס בעזה. במקרה שכזה תפעל ישראל לקזז את הסכום מכספי המסים המועברים לרשות הפלסטינית. שרי הקבינט המדיני-ביטחוני עודכנו בפרטי ההסכם המתגבש ובתנאים הכלולים בו. השרים מבינים שקטר מקבלת מעמד ודריסת רגל באזור וחמאס מקבל באופן הזה הישג מדיני משמעותי שמאפשר לו בפעם הראשונה לעקוף את הרשות הפלסטינית.

גורם ביטחוני בכיר הגדיר זאת כהישג אסטרטגי לחמאס. בשיחה עם כאן חדשות אמר: בפעם הראשונה, ישות בין לאומית חשובה, האו"ם, עבדה ישירות מול חמאס - ומעבירה לו דלק. זו פריצת דרך משמעותית לחמאס, שעוקף את הרשות הפלסטינית.

כבר לפני כשבועיים אמר גורם פלסטיני לכאן חדשות כי קטר העבירה מסר לחמאס ולפיו אם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן יקטע את הסיוע לרצועת עזה, היא תהיה מוכנה למלא את החסר ולהעביר מימון לעזה. קטר העבירה את המסר על רקע איומי רמאללה לעצור את הסיוע הכספי לרצועת עזה. הקטרים אמרו לחמאס כי אל להם להיות מודאגים מהדבר, שהרי קטר מוכנה לפצות את הארגון על כך ולהעביר כספים לעזה.

המסר מדוחא בא על רקע מאמצי הרגיעה ברצועת עזה, שנמשכים גם היום, ולנוכח איומים החוזרים ונשנים של אבו מאזן להטיל עוד סנקציות על עזה, חלק ממדיניות הענישה שלו כלפי חמאס. כמה ימים לפני כן, הכניסה ישראל לעזה כמה משאיות סולר עבור תחנת הכוח ברצועה, סולר במימון קטרי ובפיקוח האו"ם, כדי להקל על המשבר ההומניטרי. ברשות הפלסטינית תקפו את המהלך ואמרו כי הדבר מחזק את חמאס ומגביר את הבידול בין עזה לרמאללה.