נשיא טורקיה ארדואן
צילום: אי-פי

ארדואן: "רצח העיתונאי תוכנן זמן רב מראש, לא נשתוק"

הנשיא הטורקי חושף את המידע על נסיבות מותו של ג'מאל ח'אשוקג'י בקונסוליה: "אני מאמין בכנותו של המלך סלמאן, יחד עם זאת צריכה להיות ועדת חקירה עצמאית כיוון שמדובר ברצח פוליטי". לדברי ארדואן, מהמידע שיש בידי הטורקים עולה כי העיתונאי נרצח באכזריות
כתבי כאן חדשות
23 באוקטובר 2018
12:34

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, חושף היום (שלישי) את מה שכינה "האמת העירומה" בנוגע לנסיבות הריגתו של העיתונאי הסעודי ג'מאל ח'אשוקג'י בקונסוליה הסעודית באיסטנבול. "ראשית, ארצה לנחם את ארוסתו, משפחתו וחבריו, ואת העם הסעודי", פתח את דבריו בפרלמנט הטורקי. "הרוצחים כבר ידעו שהוא יגיע לקונסוליה. הם התכוננו לכך במדינה שלהם. באחד באוקטובר, יום לפני המבצע, שלושה בני אדם נחתו באיסטנבול והגיעו למלון. למחרת, הגיעו 9 בני אדם במטוס פרטי למלון אחר. בסך הכל היו 15 בני אדם".

"גילינו שח'אשוקג'י מעולם לא עזב את הקונסוליה. כמובן שיש שם חסינות, ולכן לא יכולנו להיכנס. פתחנו בחקירה והתחלנו לנתח את האירועים יום לפני הרצח. בדקנו את המטוסים, והיה אדם נוסף שהיו לו בגדים זהים לשל ח'אשוקג'י. ביום האירוע עובדי הקונסוליה אמרו שהיה משהו מיוחד שהתרחש".

"האירוע התרחש באיסטנבול, לכן אנו אחראים. מתוקף זאת - זכותנו לחקור. לא נשתוק לנוכח הרצח הזה ונעשה את כל מה שהחוק מאפשר לנו. לא נאשים אף אחד ללא הוכחה. אמרתי למלך סעודיה שהקונסול הכללי לא משתף פעולה בחקירה והוא פוטר וחזר לארצו. אני מאמין בכנותו של המלך, יחד עם זאת צריכה להיות ועדת חקירה עצמאית שתחקור את הרצח, כיוון שמדובר ברצח פוליטי".

"הנשיא טראמפ התקשר אלי והסכמנו לגבי מה שקרה", הוסיף ארדואן. "אירוע זה נחקר בהתאם לחוקים וסוכנויות ידיעות מסוימות ניסו להאשים את המדינה שלנו. הם עושים זאת כדי להזיק לשמה של המדינה שלנו. לא נקבל זאת. הם לא יצליחו להאשים אותנו".

"אסור לנו לשכוח שהקונסוליה נמצאת בגבולות טורקיה. ברור שנחקור את מה שקרה, הוא היה אזרח סעודי ועיתונאי. עד כה, המידע שיש לנו מוכיח שח'אשוקג'י נרצח באכזריות, רצח כזה נוגד את המצפון האנושי".

עוד אמר ארדואן כי טורקיה מצפה שהאחראים לרצח יקבלו את העונש המגיע להם. "עדיין ישנן שאלות רבות", אמר הנשיא הטורקי. "מדוע 15 האנשים הללו נפגשו באיסטנבול ביום הרצח? מי הורה להם להגיע? אנו בודקים זאת. למה הקונסוליה הסכימה לחקירה רק כמה ימים אחרי הרצח? היו כמה הצהרות לא עקביות מצד סעודיה. היכן הגופה שלו? האם היו משתפי פעולה מקומיים? קורא למשטר בסעודיה להסגיר לטורקיה את 18 העצורים בפרשה".

שר החוץ של טורקיה, מבלוט צ'אבושולו, אמר כי חשוב שסעודיה תודה ברציחתו של ח'אשוקג'י. הוא הוסיף כי לאחר שיחת הטלפון שקיימו ביניהם ארדואן והמלך סלמאן, ריאד פתוחה יותר לשיתוף פעולה בחקירת מותו של העיתונאי. צ'אבושולו הדגיש כי ארצו לא שיתפה עדיין שום מדינה במידע אודות חקירת מותו של ח'אשוקג'י, ותשתף פעולה בעתיד עם כל חקירה בינלאומית בעניין.

קודם לכן אמר שר החוץ של סעודיה, עאדל אל-ג'ובייר, כי הממשל בריאד מחוייב לחקירה מעמיקה של היעלמות העיתונאי ולחשיפת האמת בפרשה. בשיחה עם עיתונאים בג'קרטה בירת אינדונזיה, אמר אל-ג'ובייר כי אסור שפרשה מעין זו תחזור על עצמה  השר הוסיף כי סעודיה שלחה לטורקיה צוות חוקרים, וכי כל המעורבים בפרשה ייעצרו, והאשמים יתנו על כך את הדין. 

במקביל, בבירת סעודיה נפתחה ועידה בינלאומית שנועדה למשוך השקעות זרות לממלכה. בעקבות רצח ח'אשוקג'י, ביטלו גורמים וחברות במערב את השתתפותם. שר האוצר האמריקני מנוצ'ין, הגיע אתמול לריאד ונועד עם יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן. גם בכירים ממדינות ערב ומדינות במפרץ שמקורבות לסעודיה באו לריאד בניסיון להזדהות עם הממלכה על רקע פרשת ח'אשוקג'י. בתוך כך, האתר של ועידת היזמות הסעודית נפרץ, ובדף הבית מוצגת תמונתו של יורש העצר מוחמד בן סלמאן עורף את ראשו של העיתונאי.

בתוך כך, ראש ה-CIA ג'ינה הספל הגיעה לאנקרה, שם תשתתף בחקירת נסיבות מותו של ח'אשוקג'י. נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, אמר הלילה כי מותו של העיתונאי הסעודי היה ככל הנראה תוצאה של "מזימה שהשתבשה". בריאיון לעיתון "יו.אס.איי טודיי" אמר טראמפ כי יורש העצר הסעודי אמר שהוא ואביו לא היו מעורבים במה שהתרחש בקונסוליה באיסטנבול. טראמפ סירב לומר אם הוא מאמין להכחשות האלה.

בהכנת הידיעה השתתפו: מתי ברנהרט, מיכל רשף, רועי קייס ויואב זהבי