המחבל מוחמד שינאווי בבית המשפט
צילום: פלאש 90

מאסר עולם ועוד 22 שנות מאסר למחבל שרצח את גיא כפרי בחיפה

מוחמד שינאווי בן ה-22 הורשע ברצח של כפרי ובניסיון רצח של הרב יחיאל אילוז בפיגוע לפני כשנתיים. השופטים ציינו בגזר הדין כי הודאתו במעשה הייתה הצהרתית בלבד: "חרטה מסוג שאנחנו לא מקבלים"
חן ביאר
23 באוקטובר 2018
13:26
עודכן ב 17:58

בית המשפט המחוזי בחיפה גזר היום (שלישי) מאסר עולם ועוד 22 שנות מאסר על המחבל מוחמד שינאווי בן ה-22 מחיפה, שרצח את גיא כפרי לפני כשנתיים בעיר. שינאווי הורשע לפי הודאתו ברצח של כפרי, תושב נשר בן 48, ובניסיון רצח של הרב יחיאל אילוז בן ה-49 ממגדל העמק באותו הפיגוע.

הרכב של שלושה שופטים גזר את עונשו של שינאווי בנפרד לכל אחד מהמעשים. השופטים ציינו שניכר כי הודאתו הייתה הצהרתית בלבד, והוסיפו כי הוא חש תחושת קורבנות, לא לקח אחריות על מעשיו ולא הביע אמפתיה כלפי הנפגעים. "חרטה מסוג זה אנחנו לא מקבלים", הם קבעו.

בנוסף, השופטים ציינו בגזר הדין את המצב הנפשי הקשה שבו שרויה משפחתו של כפרי מאז הרצח. הם הדגישו כי המשפחה התקשתה לשוב ולנהל אורח חיים שגרתי כפי שחיה לפני הפיגוע.

לאחר הקראת גזר הדין, אמרה ברטה כפרי, אמו של גיא: "מאז הרצח לא שמעתי שום תגובה משום נבחר ציבור. אולי הם לא רוצים לגעת בנושא הדו-קיום בחיפה. אני חושבת שמשרד החינוך צריך לעשות בדק בית ולראות מה הולך בבתי ספר. דורות שלמים של מוסלמים בחיפה גדלים בשנאה".

האזינו לריאיון עם אמו של כפרי לאחר ההרשעה של המחבל

הפיגוע בחיפה התרחש ב-3 בינואר 2017. שינאווי הגיע לרחוב העצמאות בעיר, שלף אקדח שהוסתר בתיקו ופתח בירי. הוא פגע תחילה באילוז, שנפצע, החל במנוסה - וברחוב הגיבורים הבחין בכפרי וירה בו מטווח קרוב של שלושה מטרים. הוא התמוטט ומת במקום.

אחרי הירי, שינאווי השליך את התיק ונמלט. הוא נעזר בשני חברים כדי להגיע לירושלים, משם לתל אביב ובחזרה לחיפה. אחרי ששהה אצל דודו, הוא הסגיר עצמו לידי המשטרה. כתב אישום הוגש גם נגד שני חבריו שסייעו לו להימלט.

בחודש יוני האחרון הגיבה ברטה כפרי להרשעתו של שינאווי ברצח, ואמרה כי מבחינה אין דו-קיום בין יהודים למוסלמים. "הוא אמר שהוא שונא יהודים, הבחין ברב ואחר כך בגיא, וירה בו כדי להרוג", אמרה כפרי בריאיון שהעניקה אז לכאן רשת ב'. "עד אתמול הוא לא השמיע שום דבר חוץ מלהיות אלים בבית המשפט ולירוק. השופטים התנהגו אליו בשיא הסבלנות, וזו הדמוקרטיה ובית המשפט שלנו - לא בדיוק אפרטהייד".