נשיאת ביהמ"ש העליון, אסתר חיות
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

חיות: "ההתבטאויות נגדנו גובלות בהסתה – גם של נבחרי ציבור"

נשיאת בית המשפט העליון הדפה את הביקורת של ח"כים ושרים נגד מערכת המשפט, והשמיעה ביקורת מרומזת נגד השרה שקד: "ניתן לצפות שיהיה גינוי להתבטאויות שרחוקות מלהיות ענייניות ומכבדות"
אמוץ שפירא
23 באוקטובר 2018
14:56

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, האשימה היום (שלישי) כי הביקורת הנשמעת נגד מערכת המשפט גובלת בהסתה של ממש – בין השאר מצד נבחרי ציבור. בטקס שנערך בבית הנשיא בירושלים לציון 70 שנים למערכת המשפט בישראל, אמרה חיות כי בשל ההתנהלות של אותם נבחרים, "אין פלא שחלק מהציבור רואה בכך אישור לנקוט אותה לשון משתלחת ובוטה".

"למרבה הצער, בעת האחרונה אנו עדים לכך שיש מי שהתנהלותה של המערכת כמערכת עצמאית ובלתי תלויה ברשויות האחרות היא לצנינים בעיניהם", אמרה חיות בפתח דבריה. "אותם אלה אף הרחיקו לכת ותיארו אותה כאנטי-דמוקרטית, אנטי-ציונית ואפילו כדיקטטורה שיפוטית שיש לרסק. מי ששם לו למטרה לפגוע בעצמאותה ובאי-תלותה של הרשות השופטת - ימצא עצמו פוגע אנושות במשטר הדמוקרטי בישראל".

הנשיאה השמיעה ביקורת מרומזת כלפי שרת המשפטים, איילת שקד. "כאשר מושמעות כלפינו השופטים התבטאויות הרחוקות מלהיות ענייניות ומכבדות, ניתן לצפות כי יהיה מי שיטרח לגנותן בשם הממלכתיות על מנת לתבוע את עלבונה וקלונה לנוכח התבטאויות כאלה", אמרה חיות. "למרבה הצער, גינוי כזה מאחר לבוא, אף כי לעתים גובלות ההתבטאויות בהסתה ממש, וזאת בין היתר מפי נבחרי ציבור".

ריבלין: "מוכרחים להבחין בין מחלוקת חריפה לבין השתלחות"

הנשיא, ראובן ריבלין, נשא גם כן דברים בטקס, וקרא "להבטיח אווירה ציבורית שתאפשר לשופט לפעול מתוך עצמאות מלאה, ללא פחד וללא מורא". לדבריו, "אנו מוכרחים להבחין בין מחלוקת חריפה ונוקבת, שבבסיסה כבוד עמוק לעקרון עצמאות השפיטה, לבין השתלחות בבית המשפט או שופטיו שמטרתה איום על עצמאות השפיטה".

עוד אמר ריבלין: "חוק יסוד החקיקה איננו מערער על עצמאות השפיטה, אלא מבקש להבטיח אותה בכך שהוא מכיר בסמכותו של בית המשפט העליון להשיב חקיקה שאינה עומדת במבחן החוקתי למבחנה של הכנסת. באותה נשימה, החוק מחזק ומבטיח את הכנסת כנציגתו של הריבון. חוק יסוד החקיקה מבקש לשים סוף למסלול ההתנגשות הידועה מראש שעליו מונחות הרשות השופטת והמחוקקת כבר שנים רבות, ולכונן שיחה חדשה ביניהן".