הנשיא טראמפ ויורש העצר הסעודי בן סלמאן
צילום: אי-פי

פרשת רצח העיתונאי הסעודי: ארה"ב שללה ויזות לאחראים

טראמפ מתח ביקורת על ההתנהלות של סעודיה בפרשת הרצח - "טיוח מהגרועים בהיסטוריה". שר החוץ האמריקני: "העונשים הללו אינם המילה האחרונה של ארה"ב"
איתמר מרגלית
24 באוקטובר 2018
06:26

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מתח הלילה (רביעי) ביקורת על ההתנהלות של סעודיה בפרשת הרצח של העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י ואמר כי הטיוח שנעשה בפרשה הוא "מהגרועים בהיסטוריה". משרד החוץ האמריקני הודיע כי נשללה הוויזה של 21 סעודים שחשודים במעורבות ברצח.

טראמפ אמר עוד לכתבים בבית הלבן כי מלכתחילה הייתה לסעודים תוכנית רעה מאוד והם ביצעו אותה באופן גרוע. שר החוץ של ארצות הברית מייק פומפאו הצהיר כי "העונשים הללו אינם המילה האחרונה של ארצות הברית" והדגיש כי וושינגטון לא תסכים להשתקת עיתונאי "באמצעות אלימות".

אתמול דיווחה רשת "סקיי" כי חלקי גופתו של ח'אשוקג'י נמצאו בחצר ביתו של הקונסול הסעודי באיסטנבול. בדיווח נטען עוד כי פניו של העיתונאי הושחתו. כזכור, הקונסול נמלט מטורקיה לפני שהרשויות פשטו על ביתו, ולפי כמה דיווחים הוא היה עד לרצח. 

ביום שני פרסמה רשת CNN תיעוד מתוך מצלמת אבטחה של איש ביטחון סעודי עוזב את הקונסוליה לבוש בבגדיו של העיתונאי הסעודי, שנכנס לשם שעתיים לפני כן. האיש עטה זקן מלאכותי ומשקפיים כדי להידמות לעיתונאי. הוא הסתובב ברחבי העיר ונראה במסגד הכחול המפורסם. לפי בכיר בטורקיה, מדובר במוסטאפה אל מדאני, חבר בחוליית החיסול שרצחה את העיתונאי, שהובא במיוחד לטורקיה כדי לשמש כפיל. "אתה לא צריך כפיל גוף כדי לערוך חקירה", אמר אותו בכיר. 

בשבת אישרה סעודיה כי העיתונאי מת בקונסוליה הסעודית באיסטנבול. על פי הגרסה שפרסמו הסעודים בהודאתם, נאמר כי "ויכוח שפרץ בין הנוכחים בקונסוליה לבין ח'אשוקג'י הפך לחילופי מהלומות שהובילו למותו של האיש". בהודעה אין אזכור לעינויים שעבר האיש או לטענה שגופתו בותרה.