צילום: אי-פי

"חשש שהברקזיט יחזיר את צפון אירלנד 20 שנה אחורה"

הכומר גרי מייסון, פעיל מרכזי בהשכנת שלום בין הקהילה הפרוטסטנטית לקתולית, מודאג מן האפשרות שקיצונים ישתמשו בפרישת בריטניה מהאיחוד האירופי כאמצעי לגיוס תומכים למאבק אלים
השעה הבינלאומית
24 באוקטובר 2018
15:27

הכומר ד"ר גרי מייסון, פעיל מרכזי בהשכנת שלום בין הקהילה הפרוטסטנטית לקתולית, הביע היום (רביעי) חשש כי אירים רפובליקנים קיצונים ישתמשו בברקזיט כאמצעי לגיוס תומכים למאבק אלים. בריאיון לערן סיקורל בתוכנית "השעה הבינלאומית" בכאן רשת ב', הזהיר מייסון כי המצב עשוי להחזיר את חבל הארץ שני עשורים לאחור, לימים שלפני הסכם הפיוס ההיסטורי. מייסון הזהיר מפני השיח האלים המתעורר בחבל. לדבריו, יותר מדי "רימונים מילוליים" מושלכים כעת מצפון לדרום, מדרום לצפון ומבריטניה לאירלנד. 

האזינו לריאיון:

הכומר הקדיש את חייו לפעילות בקהילות הקשות ביותר בטריטוריה הבריטית ועבד עם הגורמים הקיצוניים ביותר מקרב תושבי צפון אירלנד בניסיון לתחזק את הסכם יום שישי הטוב שנחתם ב-1998. בלב ההסכם חלוקת כוח בין הקהילות השונות בצפון. למרות החסרונות, ההסכם מחזיק מעמד כבר 20 שנה. 

"האירוניה היא שאם היינו מקיימים את השיחה הזאת לפני כמה שנים, הייתי אומר לך שהיחסים בין בריטניה לאירלנד הם הטובים ביותר ב-500 השנים האחרונות", אמר מייסון. "היום הם הגרועים ביותר בגלל הברקזיט, והחשש הוא שאם יהיה גבול של ממש - רבים באירלנד ובצפון יראו בכך חזרה למצב שהיינו בו. המפתח להסכם יום שישי הטוב הוא שאתה גר בצפון אירלנד, אתה עדיין מתגורר בבריטניה, אבל גם יכול להחזיק בשני דרכונים, בריטי ואירי, ולזהות את עצמך כאירי או גכבריטי על פי רצונך. זה לא עומד להשתנות, אבל המחשבה על גבול קשה בעיני קתולים רבים בצפון".

"המפתח לברקזיט מוצלח - בין אם אתה רוצה בו ובין אם לא - הוא גבול ללא חיץ פיזי", הוסיף הכומר. "בכל יום עוברות את הגבול הבלתי נראה 500 משאיות. אתה יכול להעלות בדעתך איזה תור יווצר שם? תצטרך כוחות צבא להגן על הגבול הזה. ברגע שיהיה לך צבא ועמדות שמירה, ואתה מכיר את זה מישראל, טרוריסטים יתקיפו אותם. זה מה שטרוריסטים עושים. אז אנחנו לא רוצים להפוך את הסוגיה שוב לביטחונית".