המחבל מוחמד שינוואי בבית משפט
צילום: פלאש 90

דודתו של גיא כפרי: "המחבל הוא לא תפוח רקוב, יש כשל של כל מה שמסביב"

ימים ספורים לאחר שביהמ"ש גזר מאסר עולם ועוד 22 שנים על מוחמד שינוואי בן ה-22, שרצח את גיא כפרי בחיפה לפני כשנתיים, אמרה דודתו של כפרי בריאיון לכאן רשת ב': "הרוצח הוא אזרח ישראלי כמוני וכמוך, זה לא עניין של השב"כ. החברה הערבית צריכה לבדוק את עצמה"
מרחאבית
25 באוקטובר 2018
13:57

יומיים לאחר שבית המשפט גזר מאסר עולם ועוד 22 שנות מאסר על מוחמד שינוואי בן 22, המחבל שהורשע ברצח גיא כפרי וניסיון רצח יחיאל אילוז בחיפה לפני כשנתיים, התייחסה דודתו של גיא, מיכל כפרי-ירדני, לרצח של אחיינה. בריאיון לערן זינגר בתוכנית "מרחאבית" בכאן רשת ב' אמרה כפרי-ירדני: "אני לא מתייחסת למחבל בתור תפוח רקוב, יש כאן כשל של כל מה שמסביב".

האזינו לריאיון עם מיכל כפרי-ירדני בכאן רשת ב':

הריאיון עם דודתו של גיא כפרי יצא אל הפועל, בעקבות פנייה של כפרי-ירדני עצמה אל ראש תחום הערבים בכאן חדשות ומנחה "מרחאבית", במטרה לברר עד כמה הרצח שביצע מוחמד שינוואי סוקר בתקשורת הערבית הישראלית, לנוכח העובדה שהמחבל הוא ערבי-ישראלי משכונת חליסה בחיפה. "אני ילידת חיפה וההיכרות שלי עם הציבור הערבי בחיפה היא לא משהו אמורפי. מילדותי היו לאבי מכרים ערבים, הוא עבד עם אנשי עסקים ערבים ודיבר ערבית שוטפת. בתור ילדה ונערה חייתי את הדו-קיום בין ערבים ליהודים", סיפרה כפרי-ירדני בריאיון.

על רצח אחיינה אמרה כפרי-ירדני: "אחרי מעשה רצח ומעשה זוועה כזה יש שבר עצום, והדעת מתקשה לעכל. אני לא יכולה לעכל את גודל השנאה והתיעוב של הרוצח. איך בחור צעיר בן 21, כפי שהיה המחבל בעת הרצח, שגדל והתחנך במערכת החינוך הממלכתית בחיפה, קם ורוצח בדם קר?

"איפה הייתה המשפחה שלו? מה עם הסביבה שגדל בה? בית בספר? יש כאן כשל נוראי של מערכת החינוך ושל החברה שסובבת אותה. אני לא יכלה להסתכל על זה אחרת. זה תהליך ארוך. חברה נמדדת בזמני משבר, ולנראות יש חשיבות גדולה, בעיקר כשזה נוגע ליחסים ערבים-יהודים ודו-קיום. אחרי גזר הדין לא היה שום גינוי מצד אף אחד בחברה הערבית. איך לא שמענו שום גינוי של אנשי דת מוסלמים, כשהרוצח אמר במפורש שביצע את הרצח ממניעים דתיים-מוסלמים?".

בסיום דבריה אמרה דודתו של גיא: "יש כאן שלושה דברים: מערכת החינוך, המסגדים שצריכים לבדוק את עצמם ואת השיח עם הדור הצעיר, והחברה הערבית שגם צריכה לבדוק את עצמה. הרוצח הוא אזרח ישראלי כמוני וכמוך, זה לא עניין של השב"כ".

הרכב של שלושה שופטים גזר את עונשו של שינאווי בנפרד לכל אחד מהמעשים. השופטים ציינו שניכר כי הודאתו הייתה הצהרתית בלבד, והוסיפו כי הוא חש תחושת קורבנות, לא לקח אחריות על מעשיו ולא הביע אמפתיה כלפי הנפגעים. "חרטה מסוג זה אנחנו לא מקבלים", הם קבעו.

בנוסף, השופטים ציינו בגזר הדין את המצב הנפשי הקשה שבו שרויה משפחתו של כפרי מאז הרצח. הם הדגישו כי המשפחה התקשתה לשוב ולנהל אורח חיים שגרתי כפי שחיה לפני הפיגוע.

לאחר הקראת גזר הדין, אמרה ברטה כפרי, אמו של גיא: "מאז הרצח לא שמעתי שום תגובה משום נבחר ציבור. אולי הם לא רוצים לגעת בנושא הדו-קיום בחיפה. אני חושבת שמשרד החינוך צריך לעשות בדק בית ולראות מה הולך בבתי ספר. דורות שלמים של מוסלמים בחיפה גדלים בשנאה".

הפיגוע בחיפה התרחש ב-3 בינואר 2017. שינאווי הגיע לרחוב העצמאות בעיר, שלף אקדח שהוסתר בתיקו ופתח בירי. הוא פגע תחילה באילוז, שנפצע, החל במנוסה - וברחוב הגיבורים הבחין בכפרי וירה בו מטווח קרוב של שלושה מטרים. הוא התמוטט ומת במקום.

אחרי הירי, שינאווי השליך את התיק ונמלט. הוא נעזר בשני חברים כדי להגיע לירושלים, משם לתל אביב ובחזרה לחיפה. אחרי ששהה אצל דודו, הוא הסגיר עצמו לידי המשטרה. כתב אישום הוגש גם נגד שני חבריו שסייעו לו להימלט.