צילום: עבד רחים כתיב, פלאש 90

דיווח: מצרים השיגה הבנות בין ישראל לחמאס - הפסקת בלוני התבערה תמורת הקלת המצור

לפי דיווח העיתון אלחיאת, תהלוכות השיבה על גדר הרצועה יימשכו, אך תיעצר הפעילות האלימה והחדירות דרך הגדר. הרשות לא התנגדה, אך מקור פלסטיני אמר לכאן חדשות כי אבו מאזן סירב להתחייב להסיר את הסנקציות על הרצועה בשלב זה. ליברמן: "צריך לחכות עד נובמבר כדי לגלות אם המגמה השתנתה והושג שקט"
דנה בן שמעון
26 באוקטובר 2018
10:15
עודכן ב 11:17

ישראל וחמאס השיגו הבנות באמצעות המשלחת המצרית שהגיעה לרצועת עזה השבוע לפיהן בתמורה להקלת המצור על הרצועה תיעצר הפעילות האלימה בגבול, לרבות בלוני התבערה – כך דיווח הבוקר (שישי) העיתון "אלחיאת". לפי הדיווח, חברי המשלחת המצרית הודיעו לצדדים כי לא מדובר בהסכם רגיעה, כלומר שתהלוכות השיבה על גדר הרצועה לא ייעצרו, אלא רק הפעילות האלימה, כך שיישמר "הציביון העממי" של התהלוכות. בתמורה ישראל התחייבה להעניק הקלות אזרחיות: הגדלת מרחב הדיג, הכנסת סולר והמשך קידום פרויקטים הומניטריים של האו"ם ברצועה.

לפי הדיווח, המשלחת המצרית עדכנה את הרשות הפלסטינית בהצעה, שלא התנגדה להבנות אך התנתה כל הסכם רגיעה בין ישראל לחמאס בהשגת פיוס פנים פלסטיני תחילה ובחזרת הממשלה הפלסטינית לעזה. עוד דיווח העיתון כי אפשר שראש המודיעין המצרי, עבאס כאמל, יודיע רשמית על ההבנות החדשות.

עם זאת, גורם פלסטיני מסר לכאן חדשות כי כאמל דחה את ביקורו באזור בין היתר בשל סירובו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן להבטיח בשלב זה כי הוא מוכן לבטל את הסנקציות על חמאס בעזה. לדבריו, אבו מאזן דחה את ההכרעה וטען: "זה לא בידי, זה בידי מוסדות ההנהגה הפלסטינית". ביום ראשון ייפתח כינוס המועצה המרכזית של אש"ף ברמאללה לדיון ביחסים עם חמאס, ישראל וארצות הברית.

ברקע, גורם נוסף מסר לכאן חדשות כי מנהיג חמאס בעזה יחיא סינואר נכח לראשונה בפגישות עם חברי המודיעין המצרי השבוע בעזה בעקבות דרישה מצרית. המצרים התעקשו על הגעתו של סינוואר שהקפיד להיעדר עד כה מהשיח הישיר, ומסרו לחמאס: "אם אתם רוצים באמת שנעסוק ברגיעה ובפיוס, מדוע סינואר לא בא? הוא הכתובת". לפי הגורם, סינוואר החליט להגיע לאחר שסבר שהמצרים מגלים רצינות לגבי יוזמת הרגיעה.

ברקע, שר הביטחון אביגדור ליברמן טען היום שמוקדם לדעת האם הושג שקט ברצועה."שישי רגוע בסוף שבוע אחד זה עדיין לא שינוי, זה רק מוכיח שחמאס לגמרי שולט במה שנקרא 'מחאה עממית'", אמר במפגש שערך בקיבוץ כרם שלום. "יש אלימות מאורגנת שהם שולטים בה. אמרתי כבר יותר מפעם אחת שיש להם וסת ביד, הם שולטים בלהבות, כשהם רוצים להעלות את רמת האלימות הם מעלים, כשרוצים להוריד הם מורידים. כדי להבין את המגמה אנחנו צריכים לפחות עד סוף חודש נובמבר לראות מה יקרה ואז אפשר יהיה להסיק מסקנות. חמאס גם בכל פעם מעלה דרישות נוספות מעבר לדלק אז אנחנו נעקוב, אבל אני בתקווה שלפחות סוף השבוע הזה יהיה רגוע."

משלחת המודיעין המצרי הגיעה שלשום לרצועה. באותו יום הוכנסו משאיות דלק אל תוך שטחי הרצועה, בהתאם להחלטת ישראל. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הוא זה שדחף מאחורי הקלעים למהלך - שקיבל גם את תמיכת צה"ל. בלשכת שר הביטחון, אביגדור ליברמן, לא התייחסו לדברים. גורמים בלשכת ראש הממשלה מסרו כי המהלך היה בהמלצת כל גורמי הביטחון. לפי מקור בעזה, ישראל הכניסה היום לעזה חמש משאיות עם סולר במימון קטרי.