המהומות בעזה
צילום: אי-פי

המהומות בגבול עזה: דווח על ארבעה פלסטינים שנהרגו מאש צה"ל

כ-15 אלף פלסטינים הגיעו לכמה מוקדים לאורך הגבול. חלקם ניסו לבצע פיגועים וחתכו את הגדר. מדווחים על יותר מ-170 פצועים. מקורות בעזה דיווחו שצה"ל תקף עמדה של אחד מארגוני הטרור ממזרח למחנה אל-בורייג'
סולימאן מסוואדה
26 באוקטובר 2018
17:31
עודכן ב 20:20

ההפגנות האלימות על גדר המערכת ברצועת עזה נמשכו היום (שישי) ומשרד הבריאות ברצועה דיווח על ארבעה הרוגים ועל כ-170 פצועים בעימותים עם צה"ל. כ-15 אלף פלסטינים הגיעו לכמה מוקדים לאורך הגבול, חלקם ניסו לבצע פיגועים וחלקם אף הצליחו לחתוך את הגדר. מקורות בעזה דיווחו שצה"ל תקף עמדה של אחד מארגוני הטרור ממזרח למחנה אל-בורייג'.מוקדם יותר דווח בעיתון "אל-חיאת" כי ישראל וחמאס השיגו הבנות באמצעות המשלחת המצרית שהגיעה לעזה השבוע לפיהן בתמורה להקלת המצור על הרצועה תיעצר הפעילות האלימה בגבול, לרבות בלוני התבערה. לפי הדיווח, חברי המשלחת המצרית הודיעו לצדדים כי לא מדובר בהסכם רגיעה, כלומר שתהלוכות השיבה על גדר הרצועה לא ייעצרו, אלא רק הפעילות האלימה, כך שיישמר "הציביון העממי" של התהלוכות.

בתמורה ישראל התחייבה להעניק הקלות אזרחיות: הגדלת מרחב הדיג, הכנסת סולר והמשך קידום פרויקטים הומניטריים של האו"ם ברצועה. עוד דווח כי המשלחת המצרית עדכנה את הרשות הפלסטינית בהצעה, שלא התנגדה להבנות אך התנתה כל הסכם רגיעה בין ישראל לחמאס בהשגת פיוס פנים פלסטיני תחילה ובחזרת הממשלה הפלסטינית לעזה. עוד דיווח העיתון כי אפשר שראש המודיעין המצרי, עבאס כאמל, יודיע רשמית על ההבנות החדשות.

שלשום פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי ראש הממשלה בנימין נתניהו דחף מאחורי הקלעים להכנסת משאיות הדלק במימון קטר לתוך הרצועה. גם בצה"ל הביעו תמיכה במהלך. גורמים בלשכת ראש הממשלה מסרו כי המהלך היה בהמלצת כל גורמי הביטחון. לפי מקור בעזה, ישראל הכניסה לעזה חמש משאיות עם סולר במימון קטרי.

לפני שבוע הגיעו כעשרת אלפים פלסטינים לחמישה מוקדים לאורך גדר המערכת בגבול עם עזה. חלקם הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר הגדר. הפלסטינים שלחו ילדים לטפס על הגדר ולחתוך אותה. בצפון הרצועה טיפסו כמה נערים על הגדר ויידו אבנים לעבר רכב של צה"ל. כוחות הביטחון השתמשו בירי ובגז מדמיע נגד המתרפעים. הפלסטינים דיווחו על 130 פצועים.

בצה"ל ציינו כי האלימות בגבול הייתה נמוכה משמעותית ביחס לשבועות האחרונים והפרות הסדר היו קצרות, ולא נמשכו יותר משעה וחצי. צויין גם כי כמות המטענים והרימונים שהושלכו לעבר הכוחות הייתה נמוכה יחסית. 

לפני שבועיים, הגיעו כ-15 אלף פלסטינים לכמה מוקדים לאורך הגבול ברצועה. חלקם התפרעו והשליכו מטענים, רימונים ובקבוקי תבערה לעבר כוחות הצבא. בנוסף הם הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר החיילים. בצה"ל מסרו כי כמה מחבלים שחצו את הגדר והתקרבו לעמדת הצבא נורו ונהרגו. משרד הבריאות הפלסטיני דיווח כי נהרגו שבעה פלסטינים בהתפרעויות.