רה"מ נתניהו בביקור בעומאן

גורם ישראלי בכיר: היחסים עם עומאן יהפכו מעתה גלויים

לדבריו, עד עתה שיתוף הפעולה בין ישראל לעומאן היה חשאי, אך לעומאן יש תפקיד משמעותי ואסטרטגי כמתווכת באזור. שר החוץ העומאני: אירחנו את נתניהו כי ישראל נמצאת במזה"ת, יש רצון להתניע את תהליך השלום עם הפלסטינים
גילי כהן וסולימאן מסוואדה
26 באוקטובר 2018
23:35

גורם ישראלי בכיר אמר הערב (שישי) לכאן חדשות כי היחסים בין ישראל לעומאן יהפכו מעתה לגלויים. לדבריו, עד עתה שיתוף הפעולה בין ישראל לעומאן היה חשאי, אך לעומאן יש לא רק מיקום אסטרטגי במפרץ הפרסי, אלא גם תפקיד משמעותי, אסטרטגי, כמתווכת באזור.


היום שב ראש הממשלה בנימין נתניהו מביקור במדינה, שם נפגש עם שליט עומאן, הסולטן קאבוס בן סעיד. הפגישות בין השניים נמשכו עד לשעות הלילה המאוחרות. נתניהו קיים עם המנהיג פגישה בארבע עיניים, ולאחר מכן התקיימו פגישות נוספות בין הבכירים הישראלים שהגיעו לעומאן, ביניהם ראש המוסד יוסי כהן והיועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת. אין זה ביקורו הראשון של ראש המוסד בעומאן, בין שתי המדינות דווח על קשרים חשאיים בשנים האחרונות במספר נושאים.

שר החוץ של עומאן, יוסף בן עלאווי, התייחס לביקור ראש ממשלת ישראל בריאיון לרשת אל-ג'זירה הקטרית, ואמר: "אירחנו את נתניהו כי ישראל היא מדינה שנמצאת במזרח התיכון. האם אסור שהוא יבוא לפה?". לדבריו, "ראש הממשלה הישראלי הביע רצון לבקר בעומאן כדי לפרוש בפני הסולטן מה הוא חושב על הסכסוך הישראלי פלסטיני".


עוד אמר השר העומאני אמר למראיינת במהלך הריאיון: "את זו שחושבת שהדרך (לשלום) תקועה, אבל אנחנו לא סבורים כך. אני סבור שישנו רצון אצל שני הצדדים, הישראלי והפלסטיני, שהתהליך יותנע מחדש כדי שתושג יציבות באזור עבור שני העמים". לגבי עיתוי הביקור אמר השר העומאני שכל עיתוי מתאים לביקור.

שליח ארצות הברית למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, צייץ בטוויטר: "מקדמים בברכה את חימום היחסים ושיתוף הפעולה הגובר בין הידידים שלנו באזור. זהו צעד מועיל עבור מאמצי השלום שלנו".

ברשת אל-מיאדין פורסמה תגובת משרד החוץ של איראן לביקור נתניהו: "ישראל מנסה ליצור מחלוקת בין המדינות האיסלאמיות. המדינות האיסלאמיות לא צריכות - בלחץ ארצות הברית - לאפשר לישראל לפעול כדי ליצור בעיות חדשות באזור".

הפגישה התקיימה לאחר מגעים ממושכים שהתנהלו בין שתי המדינות, בסופם הזמין הסולטן את נתניהו ואת רעייתו לבקר בעומאן. מדובר במפגש רשמי ראשון בדרג הזה מאז שנת 1996. בהודעה משותפת שסיכמה את הביקור, דווח כי בפגישה נדונו הדרכים לקידום תהליך השלום במזרח התיכון.

תגיות:
עומאן