נזקי התקיפה ברצועת עזה
צילום: אי-פי

בתגובה למטח: צה"ל תקף עשרות יעדי טרור ברצועת עזה

עשרות כלי טיס של חיל האוויר תקפו במהלך הלילה כ-80 יעדים של חמאס, בהם מתחמים צבאיים, פיר מנהרת לחימה, עמדת תצפית ובניין המטה של מנגנון הביטחון הכללי של הארגון. כ-30 רקטות נורו מעזה לישראל במהלך הלילה, לוחמי כיפת ברזל יירטו כ-10
איציק זוארץ, גל ברגר ומשה שטיינמץ
27 באוקטובר 2018
07:22
עודכן ב 08:01

עשרות כלי טיס של חיל האוויר תקפו במהלך הלילה (שבת) כ-80 יעדי טרור של חמאס ברצועת עזה, בתגובה למטח הרקטות לעבר יישובי הדרום - כך מסר דובר צה"ל. בין האתרים שהותקפו: אתרים לייצור אמצעי לחימה באל עטטרה ובאזור נצרים, מתחמים צבאיים בחאן יונס, דיר אל באלח, תל זעתר וג'אבלייה, מתחם אימונים משולב ברפיח, פיר מנהרת לחימה בחאן יונס ועמדת תצפית בבית לאהיא.

צילום: דובר צה"ל

מטוסי קרב תקפו בניין בן 4 קומות בבעלותו של חמאס, המשמש כמטה החדש של מנגנון הביטחון הכללי של הארגון, בשכונת דרג' בעיר עזה. מצה"ל נמסר כי כחלק מהתקיפה נקראו יושבי המבנה לפנותו, טרם תקיפתו. 

מצה״ל נמסר כי הוא "רואה בחומרה רבה את מתקפת הרקטות שבוצעה על רקע אווירה מאפשרת טרור שמוביל חמאס במרחב גדר המערכת. חמאס נושא באחריות לכל הנעשה ברצועת עזה וממנה, והוא יישא בהשלכות לפעולות הטרור המופעלות נגד אזרחי ישראל. צה״ל יפעל בעוצמה רבה כנגד כוונות פיגוע מכל סוג מרצועת עזה ורואה בחומרה את פעילות הטרור שמובילים הארגונים".

מקורות פלסטינים דיווחו כי חיל האוויר תקף שורת מוצבים של חמאס והג'יהאד האסלאמי בכל רחבי רצועת עזה. אל כמה מוצבים שוגרו טילים מכלי טיס של חיל האוויר. באחת התקיפות על מוצב של אחד הארגונים הפלסטיניים בצפון הרצועה, דווח כי נפגעו מבנים סמוכים ובהם בית החולים האינדונזי ובניינים בפרויקט מגורים שהוקם במימון איחוד האמירויות. בשני המתחמים נותק זרם החשמל.

בכלי תקשורת פלסטיניים דווח על כמה נפגעים. עם זאת, דובר משרד הבריאות בעזה מסר כי עד כה אין נפגעים בתקיפות ברצועה.

בהודעה שפרסם הג'יהאד האסלאמי נאמר כי לנוכח המשך הרג חפים מפשע בדם קר, והמשך שפיכות הדמים של האזרחים, ההתנגדות אינה יכולה לשבת בחיבוק ידיים. ערוץ הטלוויזיה של הג'יהאד האסלאמי דיווח כי מתנהלים מגעים בין מצרים להנהגת הגי'האד להשבת השקט. הג'יהאד הודיע כי הוא מחויב להפסקת האש, בתנאי שישראל מחויבת לה.

גם הבוקר הופעלה אזעקת צבע אדום במועצות האזוריות שער הנגב ושדות נגב. מוקדם יותר נשמעה אזעקה במועצה האזורית שער הנגב ובשדרות.

אמש והלילה נורו כ-30 רקטות מהרצועה אל מערב הנגב. דובר צה"ל מוסר כי לוחמי "כיפת ברזל" יירטו כעשר מהן. שתי רקטות נפלו בשטח הרצועה, והשאר בשטחים פתוחים. שישה בני אדם נפצעו קל בעת שרצו לתפוס מחסה, ושבעה לקו בחרדה. 


בעקבות הירי מן הרצועה אל מערב הנגב, פיקוד העורף מגביל התכנסויות והתקהלויות בעוטף עזה: בשטח פתוח ל-100 בני אדם, ובשטח סגור - ל-500.

ההנחיות המעודכנות של פיקוד העורף

בעימותים לאורך גדר הרצועה אתמול נהרגו מאש צה"ל לפחות חמישה פלסטינים. מצה"ל נמסר כי 16,000 פלסטינים הפגינו לאורך הגדר. המתפרעים חתכו את הגדר בשני מוקדים ויידו רימונים, בקבוקי תבערה ואבנים. במהלך האירועים תקפו מסוקי קרב וכלי טיס של צה"ל שלוש עמדות של חמאס בצפון הרצועה.