מפגינים
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

"להשאיר את האמנות חופשית": מאות הפגינו נגד חוק הנאמנות באמנות

ברחבת סינמטק תל אביב הפגינו הערב מאות נגד החוק שמקדמת שרת התרבות מירי רגב. יו"ר שח"ם אסתי זקהיים: "כשאני מטילה ספקות, כשאני מתרגשת ויוצרת אני נאמנה". במוסדות תרבות רבים בארץ הוחשכו האולמות והוקראה הצהרה נגד החוק ובעד חופש היצירה
נוב ראובני
27 באוקטובר 2018
22:25

מאות אנשים ובהם אמנים רבים, הפגינו הערב (שבת) ברחבת סינמטק תל אביב נגד חוק הנאמנות בתרבות שמקדמת שרת התרבות מירי רגב. בד בבד הוחשכו האולמות במוסדות תרבות רבים ברחבי הארץ והוקראה הצהרה נגד החוק ובעד חופש היצירה.

השחקנית ויו"ר שח"ם, אסתי זקהיים, אמרה בהפגנה: "כשאני מטילה ספקות, כשאני מתרגשת ויוצרת אני נאמנה. אני נאמנה למקום הזה כי הוא שלי. נאמנות לתרבות זה נאמנות ליצירה עצמה. להיות נאמנים לעשיה חופשיה וחופשית״.


השחקן והבמאי נורמן עיסא אמר: "מתברר שאנחנו כוח. פוחדים מאתנו. אני פונה לקהל היקר שלנו לעמוד לצדנו להשאיר את האמנות חופשית כמו ציפור דרור ולא חוכמה, שום תאטרון לסגור. אני אדם חופשי אמן חופשי ואמשיך להיות חופשי".

הרקדנית והשחקנית רננה רז אמרה שאלה: ״מה יש באמנות ובאמנים שמטריפה פוליטיקאים מזן מאוד מסוים? האמנות והיצירה מאפשרות לנו לברוא דברים. להרהר ולערער על כל דבר מובן ושאינו מובן מאליו״.

האמן הדס עפרת, זוכה פרס ישראל, קרא לאמנים לצאת מהסטודיו. אל תסתגרו. אל תתקרנפו. אל תגידו לא ידענו. אמנות עושים למען החיים. אמנות צריכה להיות כלב השמירה ולא הפודל של הפוליטיקאים".