אבלים בפיטסבורג
AP

דני דיין: "בזירת הרצח הרגשתי כמו בבית משפחת פוגל באיתמר"

הקונסול הכללי של ישראל בארצות הברית ביקר בבית כנסת בפיטסבורג בו נרצחו 11 מתפללים: "הגופות עדיין היו במקום. יש כאן קהילה ציונית ומלוכדת שספגה מכה קשה. עד היום היהודים חיו בתחושה שזה לא יכול לקרות"
קלמן ליברמן
28 באוקטובר 2018
09:55
עודכן ב 10:01

הקונסול הכללי של ישראל בניו יורק דני דיין הגיע לפני שעות אחדות לבית כנסת בפיטסבורג בו נרצחו 11 חברים בקהילה היהודית וסייר במקום. דיין סיפר על תחושותיו לאחר הביקור ב"קלמן ליברמן" בכאן רשת ב'.

האזינו לריאיון עם דני דיין בכאן רשת ב':

לדברי דיין: "הגעתי לפני שעה קלה בפיטסבורג ולפני שנסעתי למלון חשבתי שאני רוצה לעבור דרך מקום הרצח. פשוט בשביל להדליק נר זיכרון ולהרכין ראש ולהזיל דמעה. אקיים פגישות גם אם אנשי הקהילה היהודית, מושל פנסילבניה וגם עם ראש עיריית פיטסבורג. במקום הרצח יש מחסומים והגישה אליו נמנעת. הגופות עדיין בבית הכנסת ובחוץ מחכים לאות אנשי זק"א וחברה קדישה. הייתה לי הרגשת דה ז'ה וו לרגע שבו הגעתי לבית משפחת פוגל כשהמשפחה הזאת נרצחה באיתמר. גם אז הגופות עדיין היו בתוך הבית. זה מחזה מאוד קשה".

קונסול ישראל המשיך ואמר: "אני מכיר את קהילת פיטסבורג היטב וגם אוהב אותה מאוד. זו קהילה יהודית אופיינית לעיר לא קטנה מדי ולא גדולה מדי. בדרך כלל השכונות היהודיות הן בפרברים. אבל כאן השכונה היהודית נמצאת בתוך העיר. אתה הולך בתוכה ואתה מבין שאתה בשכונה יהודית. יש מסעדות עם שמות עבריים ויש בתי כנסת. זו קהילה מאוד מלוכדת וציונית שספגה מכה קשה".

על מצבן של הקהילות היהודיות בארצות הברית אמר דיין: "אני חושב שעד היום הקהילות חיו בתחושה שזה לא יכול לקרות. אבל הייתה עלייה באנטישמיות. לואיס פרחאן קרא ליהודים 'טרמיטים'. יש גם חברת קונגרס שהולכת להיבחר ממינסוטה שאמרה שיהודים מהפנטים את העולם. זו אמירה אנטישמית. בחוכמה בדיעבד, למה לא. זו מדינה שיש בה אירועי נשק חם על בסיס יומיומי. פעם זה קיצוני משוגע ששונא שחורים ופעם משוגע ששונא הומואים ויורה באורלנדו. אז למה שלא יהיה משוגע ששונא יהודים?"