המצב ההומניטרי בעזה
צילום: אי-פי

ישראל במסר לאבו מאזן: לא נאפשר קיצוצים בעזה

המסר מגיע על רקע כינוס המועצה המרכזית של אש"ף בו ידונו בסנקציות חדשות נגד חמאס ברצועה. בישראל קיים חשש כי יו"ר הרשות הפלסטינית וההנהגה ברמאללה יחליטו לקצץ מיליוני דולרים במערכות הבריאות והחינוך
גל ברגר
28 באוקטובר 2018
12:39

ישראל העבירה מסר ליו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ולפיו היא לא תאפשר לו לקצץ בחשמל ובמים לעזה. כך פורסם היום (ראשון) בתכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב'. המסר מגיע על רקע כינוס המועצה המרכזית של אש"ף בו ידונו בסנקציות חדשות נגד חמאס בעזה.

מצעד האיוולת: עזה צועדת למלחמה חדשה

בכירים פלסטינים אמרו כי למרות איומים שנשמעו מצד רמאללה בעבר, אין כוונה לקצץ כעת את התקציב המלא שהרשות הפלסטינית מעבירה לעזה מדי חודש בסך של 96 מיליון דולר. עם זה בישראל קיים חשש כי אבו מאזן וההנהגה ברמאללה יחליטו לקצץ מיליוני דולרים במערכות הבריאות והחינוך בעזה, באופן שיפגע בהן בצורה משמעותית.

היום דיווחו ברצועה כי ישראל הזרימה גם הבוקר את הסולר במימון של קטר דרך מעבר כרם שלום, שנפתח כסדרו למרות סוף שבוע של הסלמה. מקורות ברצועה מסרו כי צפויות להיכנס לרצועה 15 מכליות עם סולר ובהן מאות אלפי ליטרים המיועדים להפעלת תחנת הכוח בעזה.

בעקבות הכנסת הסולר במימון קטר בשבוע שעבר הופעלה הטורבינה השנייה מתוך ארבע טורבינות בתחנה. בעזה מעריכים כי אפשר שהיום תופעל הטורבינה השלישית לאחר תיקון (הטורבינה הרביעית נהרסה בצוק איתן). אשתקד קיצץ אבו מאזן בתשלום לחברת החשמל הישראלית ואספקת החשמל בקווי מתח ישירים לעזה פחתה. 

בתוך כך, אותר היום נפל של רקטה, שנורתה במהלך סוף השבוע מעזה, בחצר של בית ספר תיכון בשער הנגב. תלמידים בכיתות סמוכות פונו. כמו כן, במקרה אחר התגלה הבוקר חלק מבלון תבערה בגן ילדים בשדרות. בשני המקרים לא היו נפגעים. ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס להסלמה בדרום בפתח ישיבת הממשלה ואמר כי "ישראל לא תקבל שום אולטימטום מחמאס".