ארכיון
צילום: AP Photo/Ariel Schalit

גורמים בקהילה היהודית בארה"ב: השיח המפלג של טראמפ יצר אקלים נוח למפגע

למרות אמירותיו של הנשיא האמריקני כי יגלה אפס סובלנות למקרי אנטישמיות, המספרים מראים שמאז נכנס לתפקידו חלה עלייה בגילויי שנאה כלפי יהודים ומיעוטים אחרים. אחיינו של אחד הנרצחים בטבח בפיטסבורג סיפר על רגעיו האחרונים: "שמע יריות וניסה לסייע"
מערכת כאן חדשות
28 באוקטובר 2018
21:52

הנשיא האמריקני דונלד טראמפ הבהיר אחרי הטבח בפיטסבורג, שבו נרצחו 11 בני אדם, כי לא תהיה סובלנות לאנטישמיות, אבל בכירים בקהילה היהודית טוענים שהוא מדבר בשיח מפלג ותוקפני כלפי אוכלוסיות של מיעוטים ומסמן אותם כבוגדים. מכאן, לדבריהם, קצרה הדרך לאנשים שיבינו לא נכון את דבריו ויעשו מעשה מהסוג הזה.


אחיינו של ג'רי רבינוביץ', אחד הנרצחים בבית הכנסת, נדב רבינוביץ', סיפר הערב (ראשון) בריאיון לחדשות הערב בכאן 11 על רגעי חייו האחרונים של דודו. "קיבלנו היום מידע חדש", סיפר. "ג'רי הוא חלק מקהילה שנקראת 'דור חדש', קהילה אחרת בתוך 'עץ החיים' שלא הייתה מעורבת בירי. הוא ואדם נוסף מהקהילה שמעו את היריות ורצו לנסות לעזור, זה ג'רי, הוא רופא ששמע יריות".


והמספרים מראים כי בשנת כהונתו הראשונה של טראמפ חלה עלייה של 57% במספר התקריות האנטישמיות בארה"ב, העלייה החדה ביותר ב-40 שנה.


רק לפני שנה צעדו ניאו-נאצים בגאווה ברחובות שארלוטסוויל, ובשבוע שעבר נשלחה פצצת דמה לביתו של המיליארדר היהודי ג'ורג' סורוס. במקביל, טראמפ תוקף שוב ושוב קבוצות מיעוט בחברה וגם את כלי התקשורת, מה שמעלה את השאלה האם יש קשר בין הרטוריקה שלו לבין התקריות האנטישמיות בארצות הברית.

בשנת 2017, השנה הראשונה לכהונתו של טראמפ, דיווחה הליגה נגד השמצה על 1,986 תקריות אנטישמיות בארה"ב. במהלך השנה הזו 19 יהודים הותקפו באלימות, נמסרו 163 התרעות על פצצות במוסדות יהודיים ונרשמו 952 אירועי ונדליזם, כולל חילול של קברים. רק בפנסילבניה היו 96 תקריות כאלה.


אבל איפה זה עומד ביחס למספרים של השנה הקודמת, השנה האחרונה של ברק אובמה? מתברר כי ב-2017 חלה עלייה של 57% במספר התקריות האנטישמיות בארה"ב לעומת 2016, העלייה החדה ביותר ב-40 השנים האחרונות.

ולא רק יהודים: שבועיים בלבד לאחר בחירתו של טראמפ לנשיאות חלה עלייה של עשרות אחוזים במספר התקריות האלימות נגד מיעוטים. אם לפני הבחירות היה נרשם פחות מפשע שנאה אחד ליום נגד היספאניים, למשל, הרי ששבועיים בלבד לאחר ה-8 בנובמבר 2016, המספר הזה זינק ל-2.4 תקריות ביום. כך גם עם שחורים ומוסלמים.

בחירות אמצע הכהונה הביאו את הקיטוב באמריקה לשיא חדש. רואים את זה בעלייה במספר ההתבטאויות האנטישמיות ברשת למשל. טראמפ הוקיע אמש בתוקף כל גילוי של אנטישמיות באמריקה, אבל אולי כפי שהתברר אתמול בפיטסבורג יש מי שמבינים את האווירה בעידן טראמפ כאישור לפעול נגד מיעוטים.

בהכנת הידיעה השתתפו נתן גוטמן, מואב ורד ומיכל רשף