כיתת לימוד
(צילום: נתי שוחט, פלאש 90)

מורה לתלמידי חטיבת ביניים: "סטטיסטית יהודים טובים יותר מערבים"

מורה להיסטוריה העביר שיעור בו קבע כי: "לא כולם שווים, יש קבוצות אתניות שטובות בדבר אחד ופחות טובות בדבר אחר. היהודים טובים ברפואה והערבים בכדורגל". משרד החינוך: "אין לזה מקום במערכת"
לירן כוג'הינוף
29 באוקטובר 2018
10:50

"הערבים לרוב פחות טובים מהיהודים. רופא יהודי בממוצע טוב יותר ממורה ערבי", כך אמר מורה באחד התיכונים במרכז הארץ בהרצאה שהועברה לתלמידים מחוננים. המדובר במורה להיסטוריה שהעביר הרצאה בנושא דמויות היסטוריות. ההקלטה נחשפה בתוכנית סדר יום עם קרן נויבך.  

בשיחה שקיים אביו של אחד התלמידים עם המורה אמר איש החינוך: "לא אמרתי שהם (ערבים) נחותים, אמרתי שהם פחות טובים. לדוגמא רופא יהודי טוב יותר באופן סטטיסטי מרופא ערבי בדיוק כמו ששחקן כדורגל ערבי טוב יותר משחקן כדורגל יהודי. יש קבוצות אתניות שטובות בדברים מסוימים ויש קבוצות אתניות שטובות יותר בדברים אחרים.

האזינו לדברי ההסבר של המורה  

המורה המשיך בדברי ההסבר ואמר: "זה מתקשר כי דיברנו על רומא. רומא הייתה מדינה לא שוויונות וניסיתי להגיד שלא כולם שווים. גם עכשיו לא כולם שווים. יש קבוצות טובות יותר בדברים מסוימים. זה לא עניין של נחות או לא נחות. נורא קל לקרוא יותר לכל דבר גזענות. אם הייתי אומר לך ששחקן כדורגל יהודי פחות טוב משחקן ערבי, היית אומר לי שאני גזען?" הדברים עוררו זעם של תלמידים והורים שנחשפו לתכנים שהועברו בכיתה.

מהרשות המקומית שבה מועסק המורה נמסר בתגובה:  "פרטי המקרה נבדקים עתה, על מנת להגיע לחקר האמת ואולם חשוב שייאמר כבר עתה: העירייה לא תגלה לעולם שום מידה של סובלנות לגבי כל מי שיישאו מסרים גזעניים בבתי הספר בעיר. היה ויתברר כי יש אמת בדברים, העירייה תעשה ככל שביכולתה על מנת להפסיק לאלתר את העסקתו של מי שנשאו מסרים גזעניים בבתי הספר שלה".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "המשרד מגנה בכל תוקף אמירות גזעניות, שאין להן כל מקום במערכת החינוך".