הפגנות אלימות בגבול עזה
צילום: אי-פי

נתניהו: מוכן למעורבות גורמים אחרים כדי שיישמר שקט בעזה

גורם מדיני בכיר ציין כי בשבוע שעבר, ישראל הייתה על סף סיכום רגיעה, אך הוא נפרם בגלל האלימות על הגדר ביום שישי האחרון. הגורם הדגיש כי נתניהו לא מעוניין במלחמה בעזה
גילי כהן
29 באוקטובר 2018
18:00

ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהיר היום (שני) כי הוא מוכן לקבל מעורבות של גורמים אחרים בנעשה ברצועת עזה על מנת שיהיה שם שקט שיחזיק מעמד ותיפטר הבעיה ההומניטרית. "מצד אחד אנחנו פועלים למנוע חדירה של הכוחות שלהם לישראל שבאים לפגוע בחיילינו וביישובינו, אבל כדי שיהיה שקט צריך לפתור את הבעיה שיכולה להביא לקריסה הומניטרית", אמר ראש הממשלה.

נתניהו אמר כי המעורבות תיעשה בתיווך של מצרים ושל האו"ם והדבר הראשון שיטופל הוא החשמל. "בהמשך נראה אם אנחנו יכולים להגיע למשכורות", הוסיף ראש הממשלה. גורם מדיני בכיר ציין כי בשבוע שעבר, ישראל הייתה על סף סיכום רגיעה, אך הוא נפרם בגלל האלימות על הגדר ביום שישי האחרון.

"יומיים לפני זה הם קיבלו דלק, אבל הם באו והתנפצו על הגדר", אמר הגורם והוסיף כי צריך למצות את המגעים להרגעה. הגורם פירט בהרחבה על מאמצי ההסדרה ואמר כי "אין הסדרה מדינית עם גוף שרוצה להשמיד אותנו. ולכן אין כאן פתרון מדיני, אלא מה שיש כאן זה פתרון של הרתעה ופתרון הומניטרי כדי למנוע קריסה שתתפוצץ על כולנו. היא נובעת מסיבה אחת, מסיבה ישירה – ההחלטה של אבו מאזן לקצץ את הכסף".

עוד אמר הגורם כי החלופות למצב בעזה הן כיבוש הרצועה, מתקפה צבאית "שתביא את ישראל לדיון על אותן נקודות בדיוק" או הסדרה. הגורם הסביר כי אם ישראל תכבוש את עזה, לא יהיה גורם מלבד ישראל שיהיה מוכן לקחת עליה אחריות. "לפני מבצע, יש למצות את כל האפשרויות האחרות – עם כל הלחצים ועם כל הביקורת". הגורם הוסיף כי ראש הממשלה מוכן לשלם מחיר פוליטי על עזה "מכיוון שצבר הון פוליטי והוא יכול לעשות כן".

בנושא סוריה אמר מקור ישראלי בכיר כי צה"ל תקף בסוריה גם לאחר הפלת המטוס הרוסי והתיאום הצבאי עם הרוסים, נמשך כבעבר. שר הביטחון רמז על כך בריאיון בכאן רשת ב' בתשובה לשאלה האם חיל האוויר הפציץ בסוריה מאז הפלת המטוס: "זה שלא שמעתם לא אומר שזה לא קרה".

ראש הממשלה התייחס גם לביקורו בעומאן ואמר כי היא המדינה הראשונה, מחוץ למדינות שיש לנו איתם כבר הסכמי שלום, שאני נמצא בה באופן רשמי. "יהיו עוד כאלה", הצהיר נתניהו. דווח כי הפגישה הייתה "חמה מאוד" וכי מדובר על שיתוף פעולה בהרבה תחומים - בתחבורה אווירית, ימית, יבשתית. "העלתי את הרעיון של קשר רכבתי מעומאן עד חיפה. אני חושב שזה פרויקט מצויין ואני מאוד מחזק את שר התחבורה שיקדם את זה".